Dąbrowscy radni przyjęli 12 września br. uchwałę o likwidacji oddziału kardiologii z intensywnym nadzorem kardiologicznym, poradni kardiologicznej, pracowni EKG i pracowni echokardiograficznej w Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. To druga publiczna lecznica w Polsce przekazująca kardiologię w prywatne ręce. Wcześniej na podobne rozwiązanie zdecydował się Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie.

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy, że likwidacja wspomnianych komórek organizacyjnych wynika z konieczności restrukturyzacji szpitala w związku ze stale wzrastającym zadłużeniem oraz z poszukiwaniem nowych rozwiązań umożliwiających optymalizację kosztów finansowania placówki.

Dyrekcja szpitala w Dąbrowie Górniczej spodziewa się, że przychody z czynszu przewyższą dochody uzyskiwane przez oddział kardiologii i pozwolą na rozwój pozostałych zakresów udzielania świadczeń.

Potrzebna kompleksowa oferta

- Uważam, że podjęta decyzja będzie korzystna dla szpitala i dla pacjentów.

Zależy nam, aby usługi kardiologiczne nadal były świadczone na wysokim poziomie. Biorąc jednak pod uwagę otoczenie i warunki rynkowe, w jakich przyszło nam obecnie działać, nie jesteśmy w stanie konkurować w tej dziedzinie.

Dlatego zamierzamy pozyskać inwestora strategicznego, który nie tylko utrzyma dotychczasową ofertę, ale także ją rozszerzy i uczyni kompleksową - mówi Rynkowi Zdrowia Zbigniew Grzywnowicz, pełniący obowiązki dyrektora lecznicy w Dąbrowie Górniczej.

Wybrany w konkursie podmiot będzie zobowiązany do utrzymania zakresu udzielanych świadczeń i profilu działalności. Przejmie również pracowników likwidowanych jednostek w zakresie przypisanych im etatów, zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy.

Oddział kardiologii z intensywnym nadzorem kardiologicznym w dąbrowskim szpitalu ma 38 łóżek, w tym 10 na sali intensywnego nadzoru kardiologicznego z pełnym monitoringiem pacjenta i dostępnością urządzeń ratujących życie.

Przy oddziale znajduje się pracownia wyposażona w nowoczesny aparat do wykonywania badania echokardiograficznego serca. W jednostce pracuje pięciu specjalistów z dziedziny kardiologii.

Jej kontrakt z NFZ jest wart około 4 mln zł. - Oddział zamykał każdy rok z zyskiem, ponieważ świadczenia kardiologiczne są, w porównaniu z innymi, stosunkowo dobrze wyceniane. Jeśli jednak chcemy zachować dotychczasowy zakres oferowanych usług medycznych, musimy dobrze gospodarować środkami, które mamy do dyspozycji. Trzeba myśleć o całym szpitalu - podkreśla dyrektor Grzywnowicz.

Jego zdaniem, szpitale będą podążały właśnie w kierunku specjalizacji, a następnie dzielenia się realizacją wybranych świadczeń z kooperantami.

Decyzja o likwidacji oddziału kardiologicznego w strukturach szpitala zapadła także, choć nieco wcześniej niż w Dąbrowie Górniczej, w Chorzowie.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH