Inwentaryzacja potrzeb powinna być rzetelna

O problemach systemu lecznictwa onkologicznego w Polsce rozmawiamy z prof. Maciejem Krzakowskim, konsultantem krajowym w dziedzinie onkologii klinicznej, prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Rynek Zdrowia: – Czy Krajowy Rejestr Nowotworów i NFZ dostarczają wystarczających danych dotyczących wszystkich elementów systemu lecznictwa onkologicznego w Polsce? Czy dysponujemy w związku z tym wiedzą niezbędną nie tylko do oceny obecnej sytuacji, ale także do wytyczenia kierunków koniecznych zmian?

Prof. Maciej Krzakowski: – Krajowy Rejestr Nowotworów (KRN) działający w strukturze Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, spełnia bardzo istotną rolę. Dzięki zaangażowaniu pracowników Zakładu Epidemiologii każdego roku otrzymujemy raport, który zawiera szczegółowe informacje na temat zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów w Polsce. Dotyczą one, podobnie jak w przypadku rejestrów nowotworowych na świecie, okresu sprzed dwóch lat.

Raport obejmuje informacje na temat zjawisk ogólnych, szczegółowo przedstawia sytuację w poszczególnych nowotworach oraz dla obu płci, w grupach wiekowych i w poszczególnych regionach kraju.

Raporty KRN współpracują z wojewódzkimi ośrodkami epidemiologii nowotworów oraz – przede wszystkim – uzyskują i opracowują informacje dostarczane w postaci zgłoszeń przez ośrodki rozpoznające nowotwory i zajmujące się leczeniem i obserwacją chorych. Informacje zawarte w corocznych raportach KRN zależą jednak od kompletności i wiarygodności zgłoszeń, a te nie są w pełni realizowane. Z tej sytuacji wynika np. zjawisko tzw. „niedorejestrowania” niektórych nowotworów w Polsce.

Tymczasem współczesne zasady postępowania diagnostyczno-terapeutycznego oraz finansowania opieki zdrowotnej wymagają, szczególnie w przypadku onkologii, dokładnej znajomości skali zagrożenia (zachorowalność) oraz posiadania szczegółowych obserwacji obejmujących m.in. wiedzę na temat struktury zaawansowania nowotworów w chwili rozpoznania, histologicznego typu nowotworów, czasu między rozpoczęciem diagnostyki i ustaleniem ostatecznego rozpoznania, rodzaju zastosowanego leczenia oraz wyników ocenianych wskaźnikami bezpośrednimi i odległymi.

Bardzo istotna jest również znajomość tzw. chorobowości ogólnej i w poszczególnych nowotworach (liczba chorych, którzy żyją z rozpoznaniem nowotworu w określonym okresie czasu).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH