Integracja systemów - jak to się robi

Dostawców systemów IT zapytaliśmy, jakie - ich zdaniem - są główne warunki efektywnej integracji systemów obsługujących część administracyjną oraz medyczną szpitala, w tym systemów różnych firm?

RAFAŁ DUNAL,

dyrektor BU Comarch e-Zdrowie

Dobrze przygotowane i opisane interfejsy

Pytanie dotyczące integracji systemów IT pada bardzo często; odpowiadając krótko, należy stawiać na otwartość architektury oraz standaryzację. W każdej instalacji zintegrowanego systemu informatycznego kluczowym elementem jest na pewno uwspólnianie danych poszczególnych modułów. Pozwala to uniknąć sytuacji wielokrotnego wprowadzania tych samych danych w różnych oknach systemu, przesyłania pomiędzy modułami czy też ich dublowanie na poziomie bazy danych.

Comarch S.A. posiada obecnie najszerszą ofertę dedykowaną dla rynku ochrony zdrowia, zarówno w zakresie oprogramowania do części białej - Comarch OPTIMED i części szarej - Comarch Egeria. Rozwiązania te są w pełni zintegrowane. Unikatową ich cechą przy tak wysokim poziomie integracji jest posiadanie wbudowanych interfejsów do komunikacji z systemami firm trzecich. Architektura systemu zapewnia w praktyce możliwość integracji oprogramowania firmy Comarch z podobnymi rozwiązaniami innych dostawców bez utraty funkcjonalności systemu zintegrowanego.

To właśnie dobrze przygotowane i opisane interfejsy naszym zdaniem są kluczem do sukcesu przy integracji systemów. Niestety, na rynku bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której istniejące instalacje nie posiadają możliwości integracji z systemami innych dostawców, co skazuje klientów, w przypadku rozbudowy systemu, na konieczność zakupu modułów tego samego producenta.

Według nas decyzja o wyborze kierunku rozbudowy danego systemu HIS lub ERP o pozostałą część powinna być decyzją klienta, a nie zostać narzucona przez obecnego dostawcę.

MARIUSZ KLESZCZEWSKI,

prezes zarządu

Gabos Software

Dokładne zdefiniowanie potrzeb

Efektywna integracja systemów obsługujących część białą i szarą szpitala jest możliwa dopiero po dokładnym zdefiniowaniu jej zakresu w kontekście interesu szpitala.

Konieczna jest - wcześniej rzetelnie przeprowadzona - ocena korzyści, jakie może przynieść ten proces, i celów, jakie ma spełniać.

Dokładne zdefiniowanie potrzeb pozwala dobrać odpowiednich dostawców systemów, przy wyborze których należy zweryfikować, czy są oni otwarci na współpracę i mogą zapewnić realizację celów biznesowych placówki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH