Eksperci z firm dostarczających rozwiązania informatyczne dla ochrony zdrowia podkreślają, że Polska ma obecnie szansę na skok technologiczny w tej dziedzinie. Wciąż jednak trzeba się liczyć z barierami w postaci braku odpowiedniego finansowania, niewystarczającej infrastruktury czy trudności w ogólnokrajowej integracji systemów.

Stan informatyzacji jednostek ochrony zdrowia w Polsce jest bardzo zróżnicowany i zależy głównie od możliwości finansowych oraz organizacyjnych podmiotów. Andrzej Dopierała, prezes Oracle Polska, przypomina jednak, że szpitale posiadają duży dostęp do środków unijnych, co pozwoliło w ciągu ostatnich kilku lat nadrobić znaczące zaległości.

Na kilku poziomach

Zdaniem Jacka Czernuszenko z firmy Cotis, w wielu szpitalach i przychodniach osoby zarządzające zrozumiały, że rozwiązania informatyczne rzeczywiście przekładają się na wyniki finansowe tych placówek. - Niestety, daleko nam jeszcze do rozwiązań, które mieliśmy okazję zaobserwować podczas realizacji projektu w Holandii, gdzie ubezpieczyciel płaci kilka euro więcej za wykonane świadczenie medyczne, jeżeli jego dokumentacja została przygotowana w formie elektronicznej - zauważa nasz rozmówca.

Mieczysław Bromberek, product manager CompuGroup, podkreśla, że wdrożenie na poziomie krajowym projektu realizowanego przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (P1 - Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych) powinno pozytywnie wpłynąć na akceptację nowoczesnych rozwiązań w ochronie zdrowia, skłaniając do szerszego stosowania systemów informatycznych.

Grzegorz Gomoła, dyrektor programu e-Health w HP Polska, przekonuje wręcz, że Polska ma obecnie szansę na duży skok do przodu w kierunku informatyzacji, a szanse te wzmacniają właśnie informatyczne projekty centralne, regionalne, jak i lokalne.

Trudne składanie całości

Według Andrzeja Dopierały, głównym wyzwaniem stojącym przed informatyką medyczną w Polsce jest integracja systemów działających w lecznicach. Przypomina, że w Polsce główne projekty w tej dziedzinie prowadzi CSIOZ. W gestii Centrum jest wdrożenie w ramach projektu P1 odpowiednich standardów przekazywania i udostępniania informacji.

- Trzeba zadbać, żeby wdrażane na różnych szczeblach rozwiązania mogły ze sobą współpracować w zakresie wymiany danych i tworzyć spójny system informacji w ochronie zdrowia - uważa Grzegorz Gomoła. Przyznaje, że stan techniczny polskich placówek ochrony zdrowia jest jednym z czynników opóźniania procesu informatyzacji.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH