Instytut przekona do zdrowej diety?

Więcej niż 60% Polaków ma nadmierną masę ciała i dlatego może stracić zdrowie. Z niekorzystnymi tendencjami chce walczyć Instytut Żywności i Żywienia. Czy można stworzyć modę na dobre jedzenie, podobną w oddziaływaniu do "mody na niepalenie"?

W sumie ponad 80 chorób dietozależnych w roku 2030 ma nas kosztować ok. 100 mld zł, aktualnie już wydajemy rocznie 47 mld zł. To te choroby, które wynikają z nieprzestrzegania prawidłowej diety lub spożywania niezdrowej żywności.

Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ), widząc potrzebę upowszechniania eksperckiej wiedzy na temat zdrowego odżywiania się, w ramach Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) uruchomił 19 stycznia br. portal ncez. pl, który ma zainicjować szersze działania Instytutu w obszarze edukowania konsumentów.

- Tylko kompleksowy program, mający wsparcie rządowe, może być skutecznym narzędziem walki m.in. z otyłością - twierdzi w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

Eksperci i wsparcie rządu

- Celem powstania NCEŻ jest stworzenie źródła informacji o żywności, żywieniu i chorobach dietozależnych, które będzie na tyle wiarygodne, by mogło rozprawiać się z mitami, a także przełożyć nieatrakcyjne zasady na zwykłą codzienność - wyjaśnia szef IŻŻ i dodaje, że portal ma być jednym z wielu narzędzi dotarcia do społeczeństwa.

Portal ncez.pl - jak sprawdziliśmy - opiera się nie tylko na artykułach informacyjnych, ale także udostępnia wywiady z eksper tami, poradniki, f ilmy instruktażowe czy przydatne narzędzia, np. kalkulatory, tabele, aplikacje na telefony. Można również zadać pytanie ekspertowi.

- Kiedy ekspert odpowie bezpośrednio na pytania i wątpliwości, istnieje spora szansa, że uzyskane porady zostaną wprowadzone w życie - argumentuje prof. Jarosz.

NCEŻ powstało w ramach projektu Zachowaj Równowagę, który był realizowany od roku 2011 i finansowany w 85% przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW), a w 15% przez Ministerstwo Zdrowia. Całkowi ty budżet wynosił niemal 5,3 mln franków szwajcarskich - był więc niemały (ponad 21 mln zł).

- Po zakończeniu tego projektu (w marcu br.) działalność Centrum będzie finansowana ze środków przeznaczonych na Narodowy Program Zdrowia, k tórego obecna edycja będzie real izowana do roku 2020 - informuje prof. Mirosław Jarosz.

Edukacja potrzebna, ale...

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH