Polska nie jest jeszcze gotowa na wykorzystanie unijnych pieniędzy wspierających program hospitalizacji domowej

Polska jest jedynym krajem Europy Środkowowschodniej, objętym projektem Medical Care Continuity (MCC) - zaawansowanej technologicznie hospitalizacji domowej osób przewlekle chorych. Jednak na realizację tego przedsięwzięcia, współfinansowanego przez Komisję Europejską, musimy jeszcze trochę poczekać.
NFZ nie zgodził się na wdrożenie pilota tego projektu. Dlatego KE podjęła decyzję, iż MCC nie będzie na razie u nas kontynuowany.

Wizyta on-line

MCC wdrażane jest jednocześnie we Włoszech, Francji i Belgii, w ramach szerszego programu eTEN (obejmuje także wprowadzenie technologii IT m.in. w nauczaniu i zarządzaniu). Partnerami w międzynarodowym konsorcjum realizującym projekt MCC są m.in.: firma ubezpieczeniowa AXA Assistance France i France Telecom Group (u nas - AXA Assistance Polska i Telekomunikacja Polska).
- W marcu br. gotowe były założenia dotyczące wdrażania i finansowania projektu w naszym kraju - mówi Artur Kolesiński, dyrektor ds. rozwoju w Europejskim Centrum Przedsiębiorczości i konsultant projektu MCC w Polsce. - Wcześniej analizowaliśmy m.in. obecny stan hospitalizacji domowej w Polsce. Było to bardzo trudne, ponieważ praktycznie nikt nie gromadzi takich danych.
MCC jest najbardziej zaawansowaną technologicznie formą domowej hospitalizacji. Od zwykłej opieki nad chorym w jego mieszkaniu, MCC różni się przede wszystkim tym, że wykorzystuje w bardzo wszechstronny sposób Internet i najnowocześniejsze rozwiązania telekomunikacyjne.
- Przez dostęp szerokopasmowy do Internetu, np. DSL czy UMTS, można prowadzić regularne telekonferencje i konsultacje z lekarzem, wysyłać i otrzymywać wyniki badań - tłumaczy Artur Kolesiński. - Pacjent ma w domu podłączony do Internetu terminal, umożliwiający "wizyty" on-line u lekarza.
Po zakończeniu pracy przez lekarza, pacjent lub jego bliscy, mogą w każdej chwili skontaktować się z call center (np. w nagłych przypadkach) - i do chorego, w razie potrzeby, wysyłany jest ambulans.
- W Polsce niektóre placówki medyczne zajmują się wprawdzie opieką domową nad pacjentem, ale z punktu widzenia całego systemu odbywa się to na marginalną skalę - ocenia Kolesiński. - Myślę, że ze względów finansowych, z programu MCC w pierwszej kolejności korzystaliby średniozamożni mieszkańcy dużych polskich miast.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH