Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego jest partnerem Projektu międzynarodowego "Regional ICT based Clusters for Healthcare Applications and R&D Integration" (akronim: RICHARD). W ramach Projektu powstał Help-Desk - interaktywny portal informacyjny poświęcony wykorzystaniu innowacyjnych technologii informatycznych w obszarze chorób przewlekłych.

Help-Desk (www.richardhelpdesk.elodzkie.pl) ma pomóc instytucjom funkcjonującym w sektorze ochrony zdrowia i telemedycyny w poszukiwaniu partnerów do współpracy oraz w przygotowaniu wspólnych projektów dotyczących chorób przewlekłych, które byłyby realizowane w ramach różnego typu programów, w tym programów Unii Europejskiej.

 

Cztery regiony, 15 instytucji

- Celem Projektu RICHARD jest zdefiniowanie i wdrożenie innowacyjnych modeli zarządzania chorobami przewlekłymi w oparciu o technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) w czterech różnych regionach europejskich - tłumaczy Rafał Zdrajkowski z Wydziału eZdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Konsorcjum Projektu (www.richardproject.eu) składa sięz 15 instytucji (władz regionalnych, instytucji naukowo-badawczych, przedsiębiorstw i placówek opieki zdrowotnej) z czterech regionów Unii Europejskiej: Toskanii (Włochy), Yorkshire (Wielka Brytania), Västerbotten (Szwecja) i Województwa Łódzkiego.

Koordynatorem Projektu są władze regionu Toskanii. Województwo łódzkie ma status partnera mentorowanego, korzystającego z najlepszych praktyk wypracowanych w pozostałych regionach Projektu.

Polskimi partnerami są, oprócz Urzędu (lidera Projektu w regionie), Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa w Łodzi, Centrum Doskonałości w Zakresie Gospodarki Opartej na Wiedzy Uniwersytetu Łódzkiego (Knowbase) oraz firma informatyczna Pixel Technology.

Kojarzenie i dofinansowanie

W ramach Help-Desku uruchomione zostały następujące funkcjonalności: możliwość przesyłania propozycji inicjatyw projektowych; możliwość przesyłania informacji o poszukiwanych partnerach do współpracy; baza potencjalnych partnerów do współpracy.

W zakładce ,,Poszukiwanie partnerów" znajduje się baza instytucji, które potencjalnie mogą być partnerami przy realizacji wspólnych inicjatyw dotyczących chorób przewlekłych.

- Zwróciliśmy się do ok. 300 instytucji, placówek medycznych, firm oraz organizacji potencjalnie zainteresowanych korzystaniem z Help-Desku. Na razie kilka instytucji wyraziło swoje zainteresowanie tym narzędziem. Mamy nadzieję, że ich liczba się zwiększy. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do korzystania z Help-Desku, który, jak i cały Projekt RICHARD, stwarza znakomitą okazję do kojarzenia partnerów w zakresie opieki nad osobami przewlekle chorymi m.in. z zastosowaniem rozwiązań telemedycznych oraz dofinansowania tego rodzaju przedsięwzięć - mówi Rynkowi Zdrowia Rafał Zdrajkowski z departamentu cyfryzacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH