Innowacja to więcej niż poprawa jakości życia

Jesteśmy gotowi do współpracy, aby zapewnić pacjentom dostęp do nowoczesnego leczenia - mówi w wywiadzie udzielonym Rynkowi Zdrowia William Hinshaw, dyrektor działu Novartis Oncology na Północną i Centralną Europę.

Rynek Zdrowia: - Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że najbardziej innowacyjnymi gałęziami gospodarki są przemysł farmaceutyczny i biotechnologiczny. Wydatki na badania i rozwój to ok. 16% przychodów sektora. Ile na inwestycje w innowację przeznacza Novartis?

William Hinshaw: - Wskaźniki inwestycji naszej firmy w produkty innowacyjne są wysokie. Wynoszą ok. 20% łącznych obrotów. W 2011 roku było to 9,6 mld dolarów.

Równie ważna co poziom inwestycji jest skuteczność podejmowanych działań. Także pod tym względem jesteśmy w awangardzie branży farmaceutycznej w zakresie rozwoju nowych leków i ich rejestracji, pomimo coraz bardziej restrykcyjnego otoczenia prawnego w obszarze polityki regulacyjnej. Nasze produkty znajdują uznanie.

Grupa Novartis to także wiodąca firma w zakresie opieki zdrowotnej, jeśli chodzi o proponowany asortyment, zaczynając od szczepionek, po diagnostykę, leki generyczne i produkty innowacyjne w dziedzinie okulistyki i onkologii.

- Odpowiada pan za dział onkologii na wybranych rynkach Europy. Obecnie leczenie chorób nowotworowych stanowi jedno z największych wyzwań. Jak postrzega pan przyszłość onkologii w perspektywie rozwoju koncernu?

- W obszarze onkologii jesteśmy drugą co do wielkości firmą na świecie pod względem wielkości sprzedaży, zasięgu i skali organizacji. Przez ostatnie pięć lat utrzymaliśmy pozycję największego dostawcy nowych leków na rynek europejski.

To my wprowadziliśmy na rynek aż sześć produktów onkologicznych, które całkowicie zmieniły praktykę leczenia różnych zespołów chorobowych.

Do grona tych rewolucyjnych leków zalicza się np. Glivec (imatynib), stosowany w przewlekłej białaczce szpikowej.

Nie ustajemy w poszukiwaniu coraz lepszych wyników terapii, by nie tylko poprawić jakość życia pacjenta onkologicznego, ale stwarzać szanse na więcej. Popatrzmy na przykład stworzonego przez nas nilotynibu (Tasigna). Kiedy na podstawie badań dr. Briana Drukera i współpracowników został wynaleziony Glivec, doszliśmy do wniosku, że jest to idealny lek do stosowania w pierwszym etapie leczenia. Dane były na tyle obiecujące, że zapowiadały przełom w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej. Jednocześnie już wtedy trwały prace nad nilotynibem, który zdawał się oferować jeszcze lepszą skuteczność kliniczną. I zostało to potwierdzone w badaniach klinicznych, czego efektem było wprowadzenie na rynek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH