Innowacja to otwartość na różne dziedziny

Innowacyjna gospodarka decyduje o konkurencyjności społeczeństw, a my stale poszukujemy przewagi konkurencyjnej - mówił prof. Jerzy Buzek, były premier, szef unijnej Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE), na sesji "Innowacje w medycynie" podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Zajmujemy się zdrowiem obywateli, ale chcemy też podnieść poziom leczenia. Wszelkie innowacje to wzrost konkurencji. A to przekłada się na wzrost gospodarczy - dodał prof. Jerzy Buzek. Przypomniał, że w Unii Europejskiej realizowany jest obecnie 8. program ramowy Horyzont 2020.

- Budżet tego programu jest o 20 procent wyższy w porównaniu do nakładów poprzedniego programu. To oznacza ogromne pieniądze na zdrowie. Jeśli chodzi o wysokość finansowania, priorytetem są nakłady na leczenie chorób układu krążenia, onkologię i leczenie chorób mózgu - podawał Jerzy Buzek.

Sektor z perspektywami na rozwój

- Sektor zdrowotny to jedna z najbardziej innowacyjnych gospodarek w całej UE. Pracują w niej wysoko wykwalifikowani specjaliści. Mamy wysoki poziom kształcenia. Naszym celem jest zachęcanie młodych ludzi, by chcieli z tym sektorem wiązać swoją zawodową przyszłość - zaznaczył Vytenis Andriukaitis, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Komisji Europejskiej.

Jego zdaniem, trzeba też zauważać ogromny wpływ tego sektora na PKB w Europie (udział ok. 10%). Dlatego priorytetem polityki europejskiej jest łączenie wysiłków różnych profesjonalistów - w tym także biochemików, f izyków, specjalistów IT - do tworzenia platform umożliwiających badania i rozwój projektów niosących pomoc chorym na rzadkie schorzenia genetyczne i inne choroby z obszaru medycyny spersonalizowanej.

Komisarz przypomniał też o projekcie IMI, w ramach którego trwają prace nad syntetyzowaniem nowych antybiotyków.

- Na ten projekt przeznaczono już 640 mln euro. Najnowszą naszą inicjatywą jest powołanie od 2016 roku europejskiej sieci centrów referencyjnych, w ramach której specjaliści współpracują nad rozwojem terapii w chorobach rzadkich. Chcemy rozwijać nowe modele biznesowe i zachęcać do inwestowania w projekty ośrodki akademickie i podmioty prywatne, szczególnie małe przedsiębiorstwa. Trwają też prace nad ustaleniem wspólnych standardów oceny technologii medycznych - mówił Andriukaitis.

- Medycyna to gałąź przemysłu z dużymi perspektywami - ocenił z kolei Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia. Dodał, że Polacy mają świetne pomysły na innowacje. - Martwi mnie jednak to, że rozwijają je i komercjalizują za granicą. Musimy ich zatrzymać, aby rozwoju wynalazków dokonywali w kraju.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH