Inni nadal nas wyprzedzają

Nadciśnienie płucne (TNP) to rzadka, wyniszczająca i postępująca choroba, która atakuje płuca i serce. Może na nią zachorować każdy, niezależnie od wieku, rasy czy pochodzenia etnicznego. Jak podkreślają eksperci, dziś mamy do dyspozycji coraz szerszą paletę leków, które przedłużają życie pacjentom. Lekarze wciąż walczą o dostęp do nowych leków, które do Polski docierają z opóźnieniem.

O nadciśnieniu płucnym mówimy wtedy, gdy średnie ciśnienie w tętnicy płucnej przekroczy w spoczynku 25 mmHg. Choroba objawia się trudnościami w oddychaniu, sinieniem ust oraz szybkim męczeniem się podczas wykonywania zwykłych czynności, takich jak chodzenie po schodach czy spacer.

Szybka diagnoza - lepsze rokowanie

Niestety, najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby pacjenci trafiają pod specjalistyczną opiekę.

Jak wyjaśniała w rozmowie z dziennikarzami PAP Alicja Morze, prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół, z powodu braku wiedzy wśród lekarzy wciąż zdarza się, że osoba z nadciśnieniem płucnym czeka na prawidłową diagnozę nawet kilka lat. W tym czasie choroba postępuje, a stan pacjenta pogarsza się nieodwracalnie.

Tymczasem wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie to lepsza jakość życia i szansa na w miarę normalne funkcjonowanie przez dłuższy czas. Stąd tak ważna jest większa świadomość społeczna na temat choroby.

Różne oblicza choroby

Nadciśnienie płucne to nie jedna choroba, ale cała grupa schorzeń, w której naczynia płucne tracą swoją drożność.

Jak mówił wcześniej w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Marcin Kurzyna z Kliniki Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych CMKP Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock, najczęściej nadciśnienie płucne jest efektem chorób płuc, a zwłaszcza POChP, oraz tzw. chorób serca lewego (po zawale czy wskutek wad zastawkowych).

- Tu kanonem postępowania jest optymalne leczenie choroby podstawowej. Niewielka liczba osób z tej grupy odniesie korzyści z leczenia farmakologicznego. Największym problemem wśród tych pacjentów jest diagnostyka różnicowa, pozwalająca określić, co jest chorobą współistniejącą, a co przyczyną nadciśnienia płucnego - tłumaczył prof. Kurzyna.

Druga grupa to tzw. zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne. W tej grupie przede wszystkim należy dobrze rozpoznawać i leczyć chorobę zatorową. Leczenie kardiochirurgiczne jest metodą z wyboru, farmakoterapia jest w tej sytuacji metodą zdecydowanie mniej skuteczną. Jest to jednocześnie jedyna postać nadciśnienia płucnego, którą można wyleczyć.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH