Kongres Farmacja w Europie Środkowo-wschodniej

Trzeci doroczny Kongres Farmacja w Europie Środkowo- -wschodniej, który odbył się w połowie października w Warszawie, poświęcony był głównie sprawom marketingu i promocji leków w naszej części Europy.
Uczestniczyli w nim przedstawiciele największych firm farmaceutycznych już operujących w tym regionie.
Wybór miejsca spotkania nie był przypadkowy. Polska wartościowo jest największym rynkiem w tej części Europy, a także miejscem, skąd można operować na rynkach krajów sąsiadujących. I ten aspekt pojawiał się w wielu wystąpieniach prelegentów - co można zrobić, aby zwiększyć sprzedaż w regionie. Indywidualne przykłady firm wskazują, że ich sukces opiera się w dużym stopniu na właściwej strategii marketingowej.
Uczestnicy na ogół dobrze orientowali się w realiach poszczególnych rynków, jak również potrafili rozróżnić występujące różnice i specyficzne warunki. Na niekorzyść Polski wypadła np. realizowana polityka refundacji leków, w porównaniu z innymi krajami - nowymi członkami Unii Europejskiej. W szczególności w Czechach i na Węgrzech wdrażany jest system kontrolowania wydatków, a ponadto rządy tych krajów lepiej współpracują z producentami i dostawcami leków. Brak tej współpracy, modelowania proinnowacyjnej polityki lekowej, jak również nie najlepszy PR Polski sprawiają, że niektóre duże firmy zaczynają zastanawiać się nad wyborem Bułgarii lub Rumunii na miejsce swego inwestowania, zamiast Polski.
Ważnym zagadnieniem Kongresu były sprawy etycznego działania. Celem strategicznym powinno być budowanie własnej reputacji oraz realizacja korzyści długofalowych, a nie bieżących - mówiono w kilku wystąpieniach. Sprzyja temu przestrzeganie przepisów podatkowych i przemysłowych, jak również walka konkurencyjna oparta na zasadach fair, nawet jeżeli w krótkiej perspektywie jest się mniej atrakcyjnym graczem, bo inni postępują nielegalnie i mogą być atrakcyjniejsi dla klientów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH