Asystent lekarza - projekt nowego zawodu w polskiej służbie zdrowia

Rosnące zapotrzebowanie na wysoko specjalistyczne zabiegi medyczne, przy stale rosnących kosztach pracy i ograniczeniach jej czasu, sprawia, iż polski system ochrony zdrowia staje w obliczu problemu organizacyjnego, którego konsekwencje najsilniej dotkną jego beneficjentów - chorych. Dążąc do jak najwyższego standardu leczenia, jak również rosnącej jego efektywności i opłacalności, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu zaproponowało wprowadzenie całkowicie nowej u nas medycznej profesji - asystenta lekarza.
Proponowana profesja - jest wzorowana na istniejącym od 1965 roku w Stanach Zjednoczonych zawodzie Physician Assistant (PA), który wprowadzono jako odpowiedź na rosnący niedobór lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Mianem Physician Assistant określa się w USA samodzielnego pracownika służby zdrowia, uprawnionego do wykonywania określonych procedur medycznych i zabiegowych wyłącznie pod nadzorem lekarza.
Dziś w USA zarejestrowanych jest ponad 75 tys. PA, skupionych w ponad 140 różnych dziedzinach i specjalnościach medycznych. Do zadań PA należy nie tylko badanie chorego, prowadzenie diagnostyki i terapii, ale także czynny udział przy zabiegach chirurgicznych w zakresie pierwszej lub drugiej asysty.
Ważne jest zrozumienie, iż PA pracuje pod nadzorem i odpowiedzialnością lekarza (supervising physician), a jego obowiązki i prawa są ściśle regulowane przez prawo stanowe (State Law), odrębne, stąd nierzadko różne, dla każdego ze stanów Ameryki Północnej.
Udowodniona skuteczność i efektywność pracy PA sprawiła, że po model amerykański sięgnęły kraje Europy Zachodniej, widząc w tym szansę poprawy własnych systemów opieki zdrowotnej. W roku 2001 pilotażowy program rozpoczęto w Holandii, w 2002 roku w Anglii, w 2003 roku w Kanadzie oraz RPA. W roku 2006 podobny, 2-letni pilotażowy program uruchomiono w Szkocji.
Wyniki tychże programów były niezwykle pozytywne: stwierdzono, że w zakresie opieki podstawowej PA wykonywali pracę kliniczną w szerokim zakresie, o podobnej skali problemów do tej, z jakimi spotykali się lekarze nadzorujący ich pracę. Asystenci pracujący w podstawowej opiece medycznej spotkali się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony lekarzy, personelu średniego oraz chorych. Podobne opinie wyrażano na temat asystenów pracujących na oddziałach chirurgicznych oraz wypadkowych.
Pacjenci podkreślali bezpośrednie zaangażowanie PA w proces diagnostyki i leczenia, umiejętność dobrej komunikacji i profesjonalnego udzielania informacji.

Program szkolenia w USA

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH