W Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie Aninie bez fałszywej skromności informują nas, że szpital należy na polskim rynku do liderów w zakresie integrowania różnych systemów informatycznych.

Dyrekcja Instytutu, otrzymując dotację unijną, miała już zaplanowaną kompleksową informatyzację placówki w latach 2011-2013.

- Wtedy przeprowadziliśmy postępowanie przetargowe na system informatyczny, obejmujące rozwiązania HIS. Wiedzieliśmy dokładnie, czego chcemy - przede wszystkim rozszerzenia funkcjonalności. I takie zadanie zostało zrealizowane. Wcześniej mieliśmy wdrożone tylko podstawowe rozwiązania obejmujące m.in. ruch chorych, poradnie czy diagnostykę związaną z RIS i PACS - tłumaczy w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Maciej Miłkowski, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Instytutu Kardiologii.

Rozbudowana integracja echokardiografii

Zakres naszych wdrożeń IT w tej znanej lecznicy był bardzo szeroki, gdyż obejmował nie tylko oprogramowanie, ale także: budowę i wyposażenie serwerowni, sieci wewnętrzne, budowę hurtowni danych i systemy BI.

- Dofinansowanie otrzymaliśmy ze środków Programu Innowacyjna Gospodarka na rozwój infrastruktury informatycznej nauki, więc system HIS potraktowaliśmy jako dziedzinowy, który musimy rozwinąć, aby mieć nie tylko możliwość nowoczesnego zarządzania jednostką, ale także pisania prac naukowych czy pozyskiwania danych do prac badawczych - wyjaśnia dyrektor Miłkowski.

- Początki informatyzowania naszego Instytutu sięgają 2004 roku, kiedy rozpoczęliśmy, trwającą do dziś, współpracę z ówczesną firmą UHC - obecnie CGM. Mieliśmy już wówczas ucyfrowioną radiologię. W 2006 r. dokupiliśmy podstawowe moduły systemu szpitalnego - oddziału, diagnostyki oraz poradni - przypomina Łukasz Zychewicz, kierownik sekcji oprogramowania w Instytucie Kardiologii.

Dodaje: - Można powiedzieć, że na polskim rynku staliśmy się liderami w zakresie integrowania różnych systemów. Możemy się pochwalić rozwiązaniami w tej dziedzinie, jakich w naszym kraju nie posiadają inne jednostki. Mamy m.in. najbardziej rozbudowaną w Polsce integrację aparatów do echokardiografii, w tym serwer Image Vault.

- To bardzo ważne, gdyż echokardiografia jest w naszym Instytucie jednym z podstawowych badań - wykonujemy ich ok. 35 tys. rocznie - wskazuje Maciej Miłkowski. - Dane z tych badań gromadzimy i archiwizujemy w formacie surowym, a następnie z różnych stacji można je wielokrotnie odtwarzać i analizować.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH