Informatyzacja 2015 - najważniejsze wyzwania

W mijającym roku polskie placówki medyczne intensywnie się informatyzowały. Miały na to wpływ obowiązujące i nadchodzące regulacje prawne, a przede wszystkim obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej, który z sierpnia 2014 roku został przesunięty na sierpień 2017 r. Dodatkowo jednostki medyczne inwestowały dzięki pozyskanym funduszom ze środków unijnych.

Wzrost znaczenia elektronicznej formy dokumentacji przełoży się w najbliższych latach na zwiększone wymagania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dostępu do danych, ich przechowywania, jak i wyższej dostępności - na znaczeniu zyskają zewnętrzne centra przechowywania danych, oferujące systemy i usługi w modelu outsourcingowym.

Interoperacyjność systemów

Należy liczyć się również ze wzrostem zapotrzebowania na interoperacyjność systemów: nie da się uniknąć wykorzystania elastycznych mechanizmów integracji i wymiany danych.

Kolejnym wyzwaniem, zarówno dla podmiotów zamawiających, jak i dla dostawców, będzie realizacja bardzo złożonych projektów informatycznych, takich jak PSIM (Podkarpacki System Informacji Medycznej). W ramach tego projektu, wartego 59 mln zł, osiem szpitali wojewódzkich wyposażono w sprzęt komputerowy, infrastrukturę sieciową, urządzenia do diagnostyki i radiologii oraz flagowe rozwiązanie Asseco dla sektora zdrowia - Asseco Medical Management Solutions. Projekty podobne do tego wykonanego przez nas na Podkarpaciu będą realizowane na terenie całego kraju i jako Asseco będziemy starali się pozyskać nowe kontrakty o podobnym stopniu złożoności.

System P1

W 2015 roku spodziewamy się ostatecznych odbiorów i uruchomienia systemu P1, czyli Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Jednymi z najbardziej widocznych efektów zakończenia tego projektu będą elektroniczna recepta i elektroniczne skierowanie, które zastąpią dokumenty papierowe.

Ważnym wyzwaniem będzie to, by kolejne lata zaowocowały coraz lepszym wykorzystaniem e-WUŚ, który służy dziś głównie do weryfikacji uprawnień świadczeń medycznych w czasie rzeczywistym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH