Oddziały NFZ podzielone między konkurentami

Trzy spółki, z czego dwie w ramach konsorcjum, obsługują systemy rozliczeń i kontraktacji działające w 16 oddziałach Nfz. Dlatego te właśnie firmy mają największe szanse na wygranie przetargu na ogólnokrajowy Rejestr Usług Medycznych, którego budowa pochłonie setki milionów złotych.
Informatyzacja Kas Chorych (obecnie oddziałów NFZ) rozpoczęła się w latach 1998-99. W 1999 roku zakończył się przetarg na stworzenie systemów informatycznych, nastawionych na obsługę płatników w ramach powszechnego ubezpieczenia. Obecnie funkcjonujące systemy wykonują zadania rozliczeń i kontraktacji w ramach obowiązującej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
W wyniku przetargu 8 kas zinformatyzował ComputerLand, a pozostałe 8, plus branżową kasę chorych dla służb mundurowych, obsłużyło konsorcjum SPIN-Kamsoft. W 2003 r., przy likwidacji kas chorych i skonsolidowaniu ich w ramach NFZ, na bazie kasy branżowej została stworzona centrala funduszu.
Konsorcjum SPIN-Kamsoft oraz ComputerLand, na mocy umowy z pełnomocnikiem rządu ds. kas chorych, posiadają majątkowe prawa autorskie do stworzonych systemów oraz udostępnili funduszowi licencje na użytkowanie dostarczonego oprogramowania. Wykonawcy systemów nie dostarczają oprogramowania bezpośrednio placówkom medycznym; te są zaopatrywane w software przez NFZ. Apteki zaś są zobowiązane do zapewnienia wymiany danych z systemem Funduszu zgodnie z ustalonymi standardami.
Pomiędzy spółkami tworzącymi konsorcjum SPIN-Kamsoft - jak twierdzi Tadeusz Klimaszewski, dyrektor centrum rozwiązań dla służby zdrowia w firmie SPIN - nie było stałego podziału ról w pracach nad systemem. Każda firma zajmowała się tym, w czym była najbardziej kompetentna. Kamsoft dostarczył m.in. oprogramowanie do obsługi gospodarki lekami, a SPIN wykonał Centralny Wykaz Ubezpieczonych, służący obecnie także do wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH