Indywidualny czas pracy

Przepisy umożliwiają pogodzenie dyrektywy unijnej, Kodeksu pracy, wymagań lekarzy oraz potrzeb dyrekcji szpitala.

Czy poza kontraktem, opartym na umowie cywilno prawnej , istnieje możliwość takiego ustalenia czasu pracy lekarzy, aby pogodzić ze sobą dyrektywę unijną, Kodeks pracy, wymagania pracowników oraz potrzeby pracodawcy?

Poza tradycyjnym etatem, obecnie obowiązujący Kodeks pracy stwarza możliwości elastycznego podejścia do czasu pracy, zwłaszcza lekarzy, z zachowaniem zasad określonych w dyrektywie unijnej.

Oprócz równoważnego systemu czasu pracy, którego wprowadzenie wymaga przeprowadzenia procedury konsultacji ze związkami zawodowymi i umieszczenia odpowiednich zapisów w regulaminie pracy (art. 104, art. 135 i następne, w tym 146 - k.p.), istnieją inne możliwości określania czasu pracy (art. 142, 143 i 144 k.p.).

Równoważny system

czasu pracy może być również zastosowany wobec lekarzy rezydentów, co potwierdziło Ministerstwo Zdrowia w swoim piśmie z 7 stycznia 2010 r., nr MZ-DS.-6451-1539-20/AK/10 do Naczelnej Rady Lekarskiej (tekst dostępny na stronie OZZL).

Równoważny system czasu pracy umożliwia np. przejście części kadry lekarskiej na ten system w celu zapewnienia 24-godzinnej opieki nad pacjentem w szpitalu. W znanym mi rozwiązaniu lekarz za godzinowy etat w ramach równoważnego systemu czasu pracy pobiera wynagrodzenie jak - przed wprowadzeniem dyrektywy unijnej - za etat + 5 dyżurów. Czyli otrzymuje to samo wynagrodzenie za średnio ok. 170 godzin pracy w miesiącu, które przedtem otrzymywał za ok. 270 godzin spędzanych w szpitalu (w tym premia za brak absencji chorobowej).

Zmiana była przeprowadzona zgodnie z Kodeksem pracy - poprzez wypowiedzenie zmieniające warunki pracy, poprzedzone oczywiście zmianą regulaminu wynagradzania wprowadzającą możliwość stosowania równoważnego systemu czasu pracy.

Trzy ważne artykuły

Poza równoważnym systemem czasu pracy, pracodawca, na wniosek pracownika, bez konieczności regulowania tego w regulaminie pracy, może wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy, określany w niżej przytaczanych artykułach Kodeksu pracy:
  • Art. 142. Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.