Inaczej studiować medycynę

Za i przeciw zniesieniu stażu podyplomowego

Rząd przyjął założenia do nowelizacji Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Nowela zakłada m.in. likwidację stażu podyplomowego dla absolwentów uczelni medycznych. Poprzez zmianę przepisów rząd chce zwiększyć liczbę lekarzy na rynku pracy. Czy rzeczywiście zniesienie stażu poprawi sytuację kadrową w placówkach medycznych?

Grzegorz Napiórkowski, przewodniczący Stowarzyszenia "Młody Lekarz", uważa, że idea skrócenia czasu dojścia do samodzielności zawodowej lekarza jest dobra. Jego zdaniem, jakość stażu podyplomowego, który funkcjonuje obecnie, pozostawia wiele do życzenia, ale...

Skrajne opinie

- Sensownie zlikwidowany staż może przynieść duże oszczędności, dzięki którym np. będzie można zwiększyć liczbę miejsc rezydenckich. Przeniesienie stażu na zajęcia podczas studiów uważam za sensowne, jeżeli zajęcia praktyczne będą przeprowadzane w szpitalach. Dobrym pomysłem byłby również system praktyk wakacyjnych w szpitalach powiatowych - mówi portalowi rynekzdrowia.pl doktor Napiórkowski.

Dodaje, że wśród młodych lekarzy są również zwolennicy stażu podyplomowego, choćby dlatego, że jest to rok, kiedy można się jeszcze zastanowić nad wyborem specjalizacji.

Innego zdania jest Naczelna Izba Lekarska: - Samorząd lekarski od początku negatywnie oceniał pomysł zniesienia stażu podyplomowego. Nie jest to dobre rozwiązanie ani dla lekarzy, ani dla pacjentów. Nie zwiększy to liczby lekarzy - tłumaczy Tomasz Korkosz, rzecznik prasowy NIL.

Zdaniem samorządu, przeniesienie stażu na studia wymaga wielkich zmian w systemie nauczania, a tego się nie da zrobić natychmiast.

- Lekarz na stażu ma inny status niż student, pacjenci niechętnie zgadzają się na udział studentów w badaniu - dodaje rzecznik NIL.

Natomiast według posła Marka Balickiego (niezrzeszony), byłego ministra zdrowia, rozwiązaniem problemu braku lekarzy jest zwiększenie liczby miejsc na wydziałach lekarskich, a nie likwidacja stażu.

- Nie znam szczegółów regulacji przyjętych przez rząd, nie wiem, czy są związane z głęboką reformą szkolnictwa. Ten system, który jest, nie daje możliwości zniesienia stażu. Staż jest jednym z elementów kształcenia. Jeśli wyjmiemy cegiełkę, to cała konstrukcja może się zawalić - ostrzega poseł Balicki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH