Około 100 milionów zł rocznie kosztowałoby wprowadzenie pełnej refundacji zapłodnienia pozaustrojowego

Refundować zapłodnienie pozaustrojowe metodą in vitro (IVF) czy nie? Oto jest pytanie, na które odpowiedź tylko z pozoru jest prosta. Bo jeśli pokrywać koszty takiego leczenia (czy akurat jest ono leczeniem też bywa przedmiotem dyskusji), to w jakiej części i na jakich warunkach? I dlaczego, w ogóle, refundować tę procedurę? W styczniu 2008 r. Donald Tusk w wywiadzie dla Newsweeka powiedział: "W tym roku na pewno nie będzie to możliwe. Cały czas szukamy środków na załatanie dziurawego statku, jakim jest dzisiejszy system finansowania opieki zdrowotnej. Jako człowiek odpowiedzialny muszę powiedzieć, że dziś nie stać nas na refundowanie kolejnych kosztownych procedur".

Nieśmiałe sugestie

Takim stwierdzeniem w stylu "jestem za, a nawet przeciw" premier zostawił nadzieję tak dla zwolenników refundowania IVF, jak i jego przeciwników.
Jedenaście miesięcy później szef rządu zdecydowanie uśmiechnął się do zwolenników. 26 listopada uczestniczył w obradach Zespołu ds. Konwencji Bioetycznej, a potem puścił w Polskę stwierdzenie: "Przyjmujemy, jako zasadny, postulat refundacji metody in vitro", co ucieszyło zwolenników i zmartwiło przeciwników IVF. Tusk wówczas oświadczył również, że IVF powinna być metodą prawnie uregulowaną, "a co za tym idzie powinna być dostępna dla tych, którzy nie mają innej możliwości zapobiegania skutkom bezpłodności".
Premier poprosił minister zdrowia o oszacowanie kosztów częściowej refundacji IVF. Przypomnijmy, że z końcem listopada minionego roku półoficjalne oświadczenia składała również minister Ewa Kopacz. W wywiadzie udzielonym Dziennikowi stwierdziła: "Na początek można refundować in vitro dla najbiedniejszych.
Na wszystko nie będzie nas stać. To mógłby być pierwszy krok".

Czego nie wie lewica

O refundacji IVF dyskutowano już grubo wcześniej. Jesienią 2005 r. prof. Jerzy Radwan na łamach Rynku Zdrowia mówił, że NFZ "znalazł środki na refundowanie procedury". Koszty prowadzenia innych metod wspomagania rozrodu płatnik w części pokrywa. Rzecz w tym, że do tych procedur nie ma zastrzeżeń natury światopoglądowej. Przeciwnicy IVF szukają różnych kontrargumentów dla zrównania in vitro z metodami wewnątrzustrojowymi. Nie zgadzają się na finansowanie IVF z pieniędzy podatników, wśród których są również...

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH