In vitro bez publicznego finansowania

W Łodzi powstaje pierwsza rządowa klinika diagnostyki i leczenia niepłodności. Ma być ilustracją tego, nad czym pracuje zespół ds. projektu programu z zakresu zdrowia prokreacyjnego.

Klinika, w której dostępna będzie pełna diagnostyka i leczenie (z wyjątkiem zapłodnienia pozaustrojowego), ma być przeciwwagą dla wcześniejszego programu Programu in vitro.

Placówka powstaje w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Zdaniem ekspertów wybór padł na Łódź, ponieważ Instytut od dawna zajmuje się leczeniem niepłodnych par. W Centrum nie tylko pracują wybitni eksperci, ale też znajduje się zaplecze techniczne. Dzięki temu lekarze już od lat prowadzą kompleksową diagnostykę: hormonalną, immunologiczną, genetyczną i ginekologiczną. Te wszystkie elementy są niezbędne przy diagnozowaniu niepłodności.

W Instytucie obecnie przeprowadzany jest remont, a resort zdrowia wspólnie z powołanym Zespołem opracowuje treść programu, w ramach którego będzie się odbywało leczenie.

Standaryzacja i indywidualizacja

Prof. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa, a także członek wspomnianego zespołu, zaznacza, że w nowym programie prokreacyjnym znajdą się wszystkie procedury obowiązujące na świecie, które służą dokładnej diagnostyce i leczeniu niepłodności, z pominięciem in vitro.

Jak wyjaśnia, "Program in vitro" jest programem zamkniętym, a jego obowiązywanie kończy się w czerwcu br. Z tego też powodu osoby zaproszone do pracy nad nowym programem muszą stosować się do aktualnego w tej chwili stanu prawnego.

- Nie jest tak, że obecnie nie ma w Polsce klinik, które zajmują się diagnostyką i leczeniem niepłodności. Takie kliniki działają. Jednak nasze obecne prace mają sprawić, że stosowana w nich diagnostyka zostanie unowocześniona i wystandaryzowana. Wszystkie obecnie znane i opisane procedury muszą znaleźć się we wszystkich tych klinikach - podkreśla prof. Radowicki.

Zaznacza też, że standaryzacja to nic innego, jak pewien pakiet postępowania diagnostycznego i leczniczego. Jest bardzo ważny. Ale równie ważna jest indywidualizacja tegoż postępowania. Dlatego również będzie zachowana. Do czerwca założenia nowego programu mają być gotowe.

Z kolei prof. Krzysztof Szaf lik, kierownik Kliniki Ginekologii, Rozrodczości i Terapii Płodu Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, także pracujący we wspomnianym zespole, zaznacza, że wskazane przez prof. Radowickiego procedury, które są z punktu widzenia medycznego słuszne i wnoszące wkład w cały proces diagnostyki, na pewno będą dodatkowo znacznie poszerzone.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH