Immunoterapia w leczeniu nowotworów

Podstawą leczenia nowotworów litych jest obecnie w większości przypadków wyspecjalizowane leczenie skojarzone, przy czym udział chirurgii nadal jest niezbędny. Z drugiej strony ogromne postępy w terapii zaawansowanych nowotworów spowodowały wydłużenie przeżyć wielu pacjentów. Jednak w przypadku powstania przerzutów, większości chorych nadal nie możemy wyleczyć.

Stąd powrót do immunoterapii, której celem jest aktywowanie układu immunologicznego organizmu tak, aby sam walczył z nowotworem.

Przez dziesięciolecia odnotowano liczne niepowodzenia lub słabą aktywność różnych substancji (np. interleukiny-2) i szczepionek. Jednak ostatnie lata wydają się w tym zakresie przełomowe.

Pierwszą zarejestrowaną nową terapią był rodzaj szczepionki opartej na komórkach dendrytycznych w leczeniu zaawansowanego raka gruczołu krokowego, jednak wydłużenie przeżyć przy jej stosowaniu nie było bardzo znaczące. Największym sukcesem są nowe leki u chorych na czerniaki (niestety, tylko część z nich dostępnych jest w Polsce i to jedynie w badaniach klinicznych).

W 2011 roku zarejestrowano w leczeniu przerzutowego czerniaka nowy lek stanowiący nieswoistą immunoterapię - ipilimumab, będący przeciwciałem monoklonalnym anty-CTLA4 hamującym mechanizmy ogólnoustrojowej immunosupresji w celu indukcji odpowiedzi przeciwnowotworowej. Wykazał on po raz pierwszy u chorych na ten nowotwór w dwóch badaniach klinicznych w I i II linii leczenia znamienne wydłużenie przeżyć całkowitych. Stosuje się go w unikalny sposób w postaci jedynie 4 dawek co 4 tygodnie.

W przeciwieństwie do innych leków odpowiedzi obiektywnych na leczenie jest niewiele (około 10% chorych), jednak u około 20-25% chorych dochodzi do długotrwałych korzyści, ponieważ po okresie 3-4 lat obserwuje się plateau krzywych przeżyć. Oznacza to odsetek długoletnich przeżyć nieobserwowanych nigdy wcześniej u chorych na zaawansowanego, nieresekcyjnego czerniaka, a być może również, w części przypadków, wyleczenia (z reguły po 3-4 dawkach leku!).

Ostatnie wyniki (na ponad 1800 chorych) przedstawione podczas Europejskiego Kongresu Onkologicznego we wrześniu tego roku wskazują, że około 20% chorych leczonych tym lekiem żyje nawet 10 lat.

Ipilimumab wykazuje również działanie u chorych na stabilne/bezobjawowe (niewymagające steroidoterapii) przerzuty do mózgu, co jak dotąd stanowiło miejsce niedostępne terapii systemowej przerzutowych czerniaków. Do dziś lekiem tym było leczonych około 20 tys. osób na całym świecie. Problemem przy terapii ipilimumabem są działania niepożądane związane z autoimmunizacją, które jednak przy przestrzeganiu odpowiednich algorytmów postępowania są możliwe do opanowania i w większości przypadków odwracalne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH