Dobra współpraca pomiędzy lekarzami rodzinnymi a neurologami znacznie ułatwi życie pacjentom cierpiącym na padaczkę

Zdaniem polskich neurologów, poziom leczenia i diagnostyka padaczki nie odbiegają u nas od standardów europejskich. Należymy też do krajów o największej liczbie neurologów (ok. 4 tys.). Gorzej z dostępnością do nowoczesnych leków i sprzętu. Zbyt mało jest wyspecjalizowanych ośrodków neurochirurgicznego leczenia padaczki.
Polskie Towarzystwo Epileptologii uważa, że w Polsce, tak jak i w innych krajach UE, pacjenci powinni mieć prawo do refundacji wszystkich nowoczesnych leków przeciwpadaczkowych. Neurolodzy z różnych ośrodków w kraju są zdania, że szczególnie na dzieciach i młodzieży, kobietach w ciąży i osobach starszych z padaczką, państwo nie powinno oszczędzać.
- Leki starej generacji miały bardzo dużo objawów ubocznych. Pacjent miał zaburzenia funkcji poznawczych. Nie mógł normalnie żyć. Szczególnie cierpiały na tym dzieci, które pozbawione były równych możliwości rozwoju. Większość leków nowej generacji jest już refundowana, jednak nie wszystkie. Nie powinno być ograniczeń w dostępie do leku, który skutecznie blokuje napady i przywraca pacjenta do normalnego życia - zaznacza dr Tomasz Kmieć, neurolog z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
- Nowoczesne leki przeciwpadaczkowe to ogromna szansa dla ludzi młodych. Są bezpieczne, dają niewiele skutków ubocznych i są wygodne w stosowaniu. Trzeba pamiętać, że im lepiej leczone farmakologicznie jest dziecko, tym lepiej funkcjonuje dorosły człowiek - dodaje Tomasz Kmieć. - W terapii pacjentów z lekooporną padaczką zdarza się jednak, że nawet specjaliści mający do dyspozycji najlepsze preparaty, nie uzyskują zadowalających efektów.

Specjaliści Są, ale…

- Z diagnostyką chorych na padaczkę nie jest źle, gdyż mamy dobrych specjalistów - uważa prof. Janusz Wendorff, prezes Polskiego Towarzystwa Epileptologii. - Neurolodzy potrafią dobrze diagnozować padaczkę i dobierać odpowiednie leki. Ale ich wiedza wymaga stałego pogłębiania. Leczeniem dzieci na padaczkę zajmuje się 8 klinik w Polsce. Dla dorosłych jest 35 poradni przeciwpadaczkowych, niektóre z nich działają przy klinikach neurologii Akademii Medycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH