Kiedy zamykaliśmy to wydanie Rynku Zdrowia, ustawa o ZOZach, po senackich poprawkach, trafiła ponownie do Sejmu. Do wejścia w życie ostatecznych zasad przekształcania SP ZOZ-ów w spółki (o ile parlament odrzuci wielce prawdopodobne weto prezydenta) droga jeszcze daleka.

Jednak już teraz możliwe jest wskazanie zasadniczych skutków przekształceń w sferze prawa podatkowego. Celem tego opracowania jest prezentacja tych skutków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (PDOP). Należy przy tym podkreślić, że konsekwencje te będą dotyczyły zarówno samego procesu przekształcenia, jak również działalności podmiotów powstałych w jego wyniku.

Stan obecny

ZOZ-y działające w oparciu o dotychczas obowiązujące regulacje są, co do zasady, podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Podatnikami tego podatku są bowiem - zgodnie z art. 1 ust. 1 oraz art. 1 ust. 2 ustawy o PDOP - osoby prawne, spółki kapitałowe w organizacji, ale również jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (z wyjątkiem spółki cywilnej oraz spółek osobowych).
Placówki opieki zdrowotnej mogą jednak korzystać ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PDOP. Wolne od podatku dochodowego są bowiem dochody podatników, których celem statutowym jest w szczególności "działalność naukowa, (...) oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, (...) ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów (...) - w części przeznaczonej na te cele".
Wartość przychodu przeznaczona na wskazany cel (np. ochronę zdrowia) będzie wyłączona z kalkulacji podatku dochodowego. Pociąga to jednak za sobą skutek w postaci braku dopuszczalności potrącenia z pozostałymi przychodami wartości kosztów dotyczących działalności w zakresie ochrony zdrowia.
Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 3 pkt 3 Ustawy o PDOP, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów, z których dochody korzystają ze zwolnienia z opodatkowania. Zasady te w praktyce dotyczą zdecydowanej części przychodów oraz kosztów ponoszonych przez zakład opieki zdrowotnej.
Ze względu na planowaną zmianę form organizacyjno-prawnych działalności ZOZ-ów należy ponadto wskazać na obowiązujący obecnie art. 17 ust. 1c Ustawy o PDOP. Zgodnie z tym przepisem opisane powyżej zwolnienie z opodatkowania przychodów ze względu na ich przeznaczenie nie ma zastosowania w szczególności w spółkach. Oznacza to niedopuszczalność stosowania zwolnienia przez spółki prawa handlowego (w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH