
Co to tego, że trzeba zwiększyć finansowanie sektora ochrony zdrowia, zgadzają się wszyscy. Wątpliwości pojawiają się wtedy, gdy padają pytania o ile i z jakich źródeł? Próbowali odpowiedzieć na nie uczestnicy panelu "Finansowanie systemów ochrony zdrowia - wyzwania dla Polski i Europy", który zorganizowano 8 maja w Katowicach podczas VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Zadania tego podjęli się profesorowie medycyny, politycy, lekarze, eksperci. Byli zgodni, że na zwiększenie wydatków wpływają takie czynniki, jak starzenie się populacji, wzrost zachorowalności na choroby przewlekłe, rosnące koszty związane z wprowadzaniem nowych technologii medycznych itd.
Skala problemu
Żeby zobrazować skalę problemu, prof. Jan Duława, prorektor ds. nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przywołał przykład Stanów Zjednoczonych. Jak obliczono, jeśli nakłady na ochronę zdrowia będą tam rosły w takim tempie jak obecnie, to w 2082 r. trzeba będzie przeznaczać na tę sferę 100% PKB (w ostatnich latach jest to w granicach 14-17% PKB, co wynosi 2,5 biliona dolarów).
- Zdrowie społeczeństwa zależy od takich czynników, jak poziom jego zamożności i poziom edukacji - zaznaczył prof. Jan Duława.
- Kanada wydaje na zdrowie 8% PKB, a zapewnia lepszą dostępność świadczeń niż Amerykanie, więc proponuję iść raczej drogą Kanadyjczyków, Czechów czy Finów - nawiązał do wydatków w USA prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a jego wypowiedź uzupełnił Adam Pustelnik, ekspert rynku ubezpieczeniowego: - Amerykanie wydają 42% tego, co wydaje cały świat na zdrowie.
- Medycyna jest droga. Trzeba sięgać po nowe technologie - kontynuował prof. Zembala i przypomniał, że np. jeszcze niedawno nie operowano niektórych guzów, podczas gdy obecnie te kosztowne operacje są wykonywane.
Innym czynnikiem uzasadniającym sięganie po drogie technologie medyczne jest prawo, które nakazuje ratowanie małych dzieci wymagających leczenia kardiologicznego i kardiochirurgicznego, czego np. we Francji, w przypadku dzieci do pierwszego roku życia, się nie robi.
Senator PiS i były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha podzielił pogląd przedmówców, że należy zwiększyć finansowanie. Zwrócił jednak uwagę, że co do tego zgadzają się wszyscy, ale na dobrą sprawę nie wiadomo, o ile powinny wzrosnąć wydatki na ochronę zdrowia. Teraz przeznacza się w Polsce na zdrowie 7,2% PKB (w tym ze źródeł prywatnych).
Piecha zauważył, że opłacanie kosztownych procedur medycznych przerzucono z budżetu państwa na NFZ, bo zakładano, że składki zdrowotne będą rosły. Tymczasem nastąpiło spowolnienie gospodarki i wpływy ze składek zmalały. - W 2010 r. była okazja do podwyższenia składek, nie zrobiono tego. Potem przyszedł kryzys - stwierdził.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 16:14 Szydło: w najbliższym czasie nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych
- 15:43 Morawiecki: dążymy do zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB
- 15:33 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 14:56 Rekordowy rok Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
- 13:39 Łódź: za 63 mln zł powstaną laboratoria biomedyczne
- 13:14 GUMed: przeszkolą kadrę dydaktyczną z angielskiego
- 12:23 Choroby odkleszczowe często objawiają się podobnie. Jak je odróżnić?
- 10:56 Poznań: Szpital Pluszowego Misia zaprasza
- 1 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 2 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 3 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 4 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 5 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 6 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 7 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 8 Śląskie Centrum Chorób Serca: tak można analizować duże bazy danych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych