Ile można na tym zarobić?

Wśród kryteriów oceny ofert składanych przez świadczeniodawców, którzy chcą korzystać z publicznych pieniędzy, nie przewidziano punktów za koordynowaną opiekę nad pacjentem. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że koordynacja została uwzględniona i uczestniczące w niej placówki będą jednak premiowane.

Koordynowana opieka zdrowotna sprawdziła się w wielu krajach UE i w Stanach Zjednoczonych. Jej głównym założeniem jest taka optymalizacja procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, żeby droga pacjenta w systemie opieki zdrowotnej (pomiędzy zatomizowanymi obecnie etapami leczenia) była koordynowana. Nad terminowością i jakością świadczeń medycznych na każdym etapie leczenia ma czuwać koordynator.

Żeby i u nas upowszechnić ten model, konieczne są zachęty dla świadczeniodawców. Ale w rozporządzeniu "w sprawie określenia szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej" próżno szukać koordynowanej opieki.

Cenne punkty przybliżające do zawarcia kontraktu z płatnikiem można dostać m.in. za kompleksowość, cenę, jakość, dostępność, a także podjęcie współpracy z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej, szkolenie specjalizacyjne lekarzy. O koordynacji nie wspomniano.

Każde kryterium może być decydujące

- Premiowanie świadczeniodawców udzielających świadczeń w sposób kompleksowy niewątpliwie wpisuje się w koncepcję koordynowanej opieki zdrowotnej, choć w pełni jej jeszcze nie realizuje - odpowiedziała na nasze wątpliwości Milena Kruszewska, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

Zastrzegła, że o tym, które z kryteriów będzie miało decydujący wpływ na wybór oferty, będzie rozstrzygało konkretne postępowanie, ogłoszone na określony obszar kontraktowania. - Każde kryterium może być decydujące, gdyż podmiot, który nie uzyskał maksymalnej liczby punktów w kryterium kompleksowości, nadal może uzyskać kontrakt poprzez uzyskanie dużej liczby punktów w pozostałych kryteriach - dodała.

Milena Kruszewska wyjaśniła, że celem koordynowanej opieki zdrowotnej jest nie tylko podniesienie jakości, lecz także efektywności udzielanych świadczeń.

- Ponadto przedmiotowa koncepcja opiera się na zapewnieniu kompleksowej obsługi pacjentów nie tylko w ujęciu horyzontalnym (w danym zakresie), lecz także w wertykalnym - poprzez wszystkie poziomy struktury udzielania świadczeń (podstawowa opieka, specjalistyczna, leczenie szpitalne) - dodaje rzecznik MZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH