Bilans europejskiego wsparcia inwestycji w polskiej ochronie zdrowia

W latach 2004-06 programem wspierającym, w ramach funduszy strukturalnych, inwestycje w ZOZ-ach był Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Finansowanie dla ochrony zdrowia płynęło na dwóch płaszczyznach: regionalnej (Poddziałanie 1.3.2 Regionalna infrastruktura ochrony zdrowia) oraz lokalnej - w ramach Poddziałania 3.5.2 Lokalna infrastruktura ochrony zdrowia.

Celem wsparcia była głównie poprawa jakości usług medycznych świadczonych przez wysokospecjalistyczne ZOZ-y, ale także podniesienie standardu usług na poziomie podstawowym, w lokalnych ośrodkach zdrowia. Środki z UE miały się dodatkowo przyczynić do ograniczenia regionalnych dysproporcji w infrastrukturze ochrony zdrowia.

O dofinansowanie mogły się ubiegać zarówno szpitale świadczące wysokospecjalistyczne usługi medyczne, jak i jednostki o znaczeniu regionalnym lub lokalnym, w tym także niepubliczne.

Zostały nim objęte projekty polegające m.in. na:
  • przebudowie i wyposażeniu sal operacyjnych
  • zakupie i wyposażeniu ambulansów
  • przebudowie i modernizacji obiektów infrastruktury ochrony zdrowia w celu dostosowania ich do obowiązujących wymagań.
Kluczowe wsparcie ukierunkowane zostało jednakże na inwestycje związane z zakupem sprzętu do diagnostyki i terapii, głównie w zakresie chorób układu krążenia oraz chorób nowotworowych: tomografów, mammografów, angiografów, cyfrowego sprzętu radiologicznego z możliwością analizy telemetrycznej, sprzętu dla ratownictwa medycznego, aparatów USG, EEG, EKG, aparatów do hemodializy, endoskopów z torem wizyjnym oraz osprzętem do sterylizacji.

Na realizację projektów ze środków UE alokowana została kwota 152 mln euro (580 mln zł).

Miliony ze ZPORR

Na realizację poddziałania 1.2.3 Regionalna infrastruktura ochrony zdrowia wydano blisko 376 mln zł. Wsparcie uzyskało 228 ZOZ-ów, tj. 1,32% wszystkich zakładów opieki zdrowotnej. Zakupiono 2333 sztuki sprzętu medycznego, przy czym udział aparatury kupionej ze środków ZPORR w ogólnej liczbie sprzętu medycznego w ZOZ-ach wyniósł niemal 14%.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH