Wyniki pilotażu jednorodnych grup pacjentów wskazują, że największym zagrożeniem jest sprawozdawczość i niedoskonałości w kodowaniu procedur

Po wdrożeniu systemu Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP) można oczekiwać wzrostu o około 12% w zakresie finansowania lecznictwa szpitalnego - uważa prezes NFZ Jacek Paszkiewicz.
- Nowy system rozliczeń wprowadzamy 1 lipca, choć początkowo zapowiadaliśmy termin 1 maja. Zdecydowaliśmy się na to małe opóźnienie ze względu na pilotaż realizowany w 42 szpitalach klinicznych, wojewódzkich i powiatowych, a także niepublicznych.
Szef Funduszu podczas konferencji prasowej poinformował także, że do szpitali trafi wkrótce 1,3 mld zł, a w dalszych miesiącach br. kolejne 1,5 mld.
Dodatkowe środki wiążą się ze zmianą planu finansowego na 2008 r., która wynika z kolei z podziału nadwyżek budżetowych za rok 2007.

Okres przejściowy do końca września

- Wyniki pilotażu wskazują, że największym zagrożeniem jest obecnie sprawozdawczość szpitali, a głównie niedoskonałości w kodowaniu procedur ICD-9 i ICD-10. Niektóre lecznice sprawozdają tu zaledwie na poziomie 40%, inne z kolei radzą sobie w ponad 90% i już w tej chwili są przygotowane do JGP. Pewne zagrożenia dotyczą również sfery informatyki - przyznał Jacek Paszkiewicz.
To główne powody, dla których NFZ zdecydował się na trzymiesięczny okres przejściowy. W lipcu, sierpniu i wrześniu system JGP będzie już obowiązywał, ale w przypadku pojawienia się błędów w kodowaniu dyrektor szpitala będzie mógł, po wcześniejszym złożeniu wniosku do właściwego oddziału Funduszu, przedstawić rachunek do 1/12 swojego kontraktu w dowolnym systemie rozliczeniowym.
Ma to zapewnić nieprzerwany dopływ środków do lecznic. Rozpoczynają się także szkolenia warsztatowe dla pracowników statystyki szpitalnej, którzy, jak zauważa prezes Paszkiewicz, muszą mieć świadomość, że od ich kodowania zależą teraz przychody placówki.

Każdy coś zyska?

Wiceprezes NFZ odpowiedzialny za wdrożenie nowego systemu, Jacek Grabowski, podkreśla, że Fundusz niczego nie zmienia w zakresie sprawozdawczości.
Oczekuje jedynie poprawności zgodnej ze światowymi standardami. Oznacza to, że kodowanie trzeba wykonać na 4, a nie na 3 znakach, ponieważ wymagają tego międzynarodowe procedury ICD-10.
- W JGP mamy 492 grupy w 16 sekcjach powiązanych anatomicznie i fizjologicznie - wyjaśnia Jacek Grabowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH