Plany wprowadzenia elektronicznego Rejestru Usług Medycznych ugrzęzły na linii Ministerstwo Zdrowia - NFZ

Elektroniczny system Rejestru Usług Medycznych (e-RUM) nie ma szczęścia. Od lat sporo mówi się o konieczności jego wprowadzenia w całym kraju, np. przez rozszerzenie już działających w kilku województwach podobnych systemów. Niestety, tylko się mówi, choć jeszcze na początku wiele wskazywało na to, że niebawem rozpocznie się pilotażowa realizacja tego projektu.
System, dzięki któremu mają zostać zracjonalizowane wydatki na ochronę zdrowia w Polsce, szybko nie ujrzy światła dziennego. Koncepcja e-RUM-u utknęła na linii resort zdrowia - NFZ. Powodem zawieszenia prac jest... powszechnie znany konflikt między tymi instytucjami.
Pod koniec 2004 r. wiadomo było, że Ministerstwo Zdrowia wycofało projekt stworzenia e-RUM-u z offsetu, więc systemu nie zrealizuje konsorcjum skupione przy koncernie Lockheed Martin, dostawcy samolotu F-16.

WODA W USTACH

Sprawą rejestru zajął się wówczas Narodowy Fundusz Zdrowia, w którym powołano zespół ds. opracowania koncepcji projektu elektronicznej karty ubezpieczenia zdrowotnego i e-RUM-u. W jego skład wchodzili także przedstawiciele resortu zdrowia. Zespół stworzył koncepcję opartą o wiedzę na temat funkcjonujących systemów w oddziałach NFZ: opolskim, pomorskim, śląskim i lubuskim.
Prezes NFZ Jerzy Miller zapoznał się z ową koncepcją i 15 lutego br. przedstawił jej główne założenia. Zatwierdzony dokument miał zostać uszczegółowiony w okresie kilku miesięcy. Chodziło o stworzenie procedur, dzięki którym rejestr będzie efektywny i otwarty, to znaczy nie będzie faworyzował konkretnych technologii informatycznych.
Jacek Wesołowski, dyrektor Biura Informatyzacji NFZ, przewodniczący zespołu ds. opracowania koncepcji e-RUM-u, w wywiadzie dla "Rynku Zdrowia" w lutym tego roku, zadeklarował, że przygotowana koncepcja zostanie poddana dyskusjom, a w lecie stanie się wiążącym dokumentem funduszu. Wszystko wskazywało, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku znane będą szczegóły projektu oraz, że zostaną ogłoszone pierwsze przetargi na dostawę i personalizację elektronicznej karty pacjenta.
Zespół specjalistów NFZ i Ministerstwa Zdrowia został rozwiązany wkrótce po przedstawieniu koncepcji. Obecnie trudno znaleźć w Funduszu urzędnika, skłonnego wyjaśnić, czy prace nad e-RUM- -em nabierają tempa…

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH