Hurtowo nie oznacza łatwiej

W zakupach grupowych polskie szpitale są ciągle na początku drogi, którą placówki ochrony zdrowia w innych krajach już dawno pokonały. Nie powinny uspokajać nas doniesienia o coraz częstszych przypadkach wspólnych zakupów energii elektrycznej dla lecznic. One też świadczą o tym, jak wiele jest do zrobienia, gdy mowa o konsolidacji zakupów.

Multimedia

Nie ulega wątpliwości, że uzyskanie atrakcyjnej ceny energii ma dla szpitala kolosalne znaczenie.

- Chcieliśmy zainstalować tomograf komputerowy. Stanęliśmy jednak przed barierą wysokich kosztów dostawy mocy od energetyki.

To, iż obecnie sprzedawców energii jest więcej, jest korzystne i być może otrzymamy bardziej atrakcyjną cenowo propozycję dostawy energii niż obecnie - mówił w ubiegłym roku podczas Forum Polska Efektywna Energetycznie w Poznaniu, zorganizowanego przez Grupę PTWP (wydawcę m.in. miesięcznika Rynek Zdrowia), Janusz Atłachowicz, wówczas prezes zarządu Szpitala Powiatowego w Rawiczu.

Energia dla grupy

Obecnie Atłachowicz jest wiceprezesem Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej (STOMOZ). Przyznaje, że zapewnienie dostaw energii elektrycznej jest ciągle najczęściej zamawianą przez grupy szpitali usługą. W przypadku tego rodzaju zakupów sprawa jest stosunkowo prosta, bo nie pojawia się problem z ujednoliceniem zamówienia.

- Najtrudniej jest ujednolicić asortyment, który trzeba kupić dla grupy. Niektórzy mają producentów, którym ufają, inni przeciwnie. Trudno dojść do porozumienia - zauważa Atłachowicz.

To samo mówi nam Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali (PFSz), która patronuje grupie zakupowej złożonej z 70 szpitali.

Zauważa, że asortyment dla szpitali jest podobny, albo powinien być podobny przynajmniej w 90%. Teoretycznie problemów z ujednoliceniem zamówienia być więc nie powinno.

Jednak w praktyce ze zgraniem zamówień jest duży kłopot.

Z kupowaniem prądu takiego zamieszania akurat nie ma. Może właśnie dlatego wspólne, więc i tańsze zakupy energii elektrycznej, stają się normą.

10 sierpnia br. ogłoszono jeden z największych w Polsce przetargów na zakup energii. Jego szacunkowa wartości to ponad 54 mln zł. Hurtowego zakupu ma dokonać 20 samorządów woj. śląskiego oraz 41 samorządowych spółek i instytucji.

- Liczymy na udział w przetargu kilku czołowych graczy na rynku.

Ten, kto zaoferuje najniższą stawkę za megawatogodzinę, otrzyma cały kontrakt na dostawę około 191 gigawatogodzin energii do 20 gmin - wyjaśnia przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM), prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH