Aptekarze zgłaszają propozycje w systemie refundacji leków, na których "wszyscy zyskają". Ale droga do ich realizacji jest daleka.

Naczelna Rada Aptekarska pozytywnie zaopiniowała nowości na listach leków refundowanych. NRA podkreśla jednak, że system refundacji wymaga dalszych zmian i zaproponowała jedną z nich.
Chodzi o zastąpienie marży aptecznej stałą opłatą administracyjną, płaconą aptekom przez ubezpieczyciela za wydany lek z listy refundacyjnej.
Sztywne ceny obowiązywałyby i w hurtowniach, i w aptekach, a te drugie praktycznie sprzedawałyby leki po cenach hurtowych. Według pomysłodawców, przyczyni się to do zmniejszenia kosztów zakupu leków przez pacjentów oraz obniżenia współczynnika współpłacenia (obecnie ok. 60 proc.). Opłata administracyjna płacona byłaby aptece przez ubezpieczyciela za wydany lek, niezależnie od jego wartości, postaci i wielkości opakowania.

PO PIERWSZE, OPIEKA

- Opłata taka ma uniezależnić wielkość sprzedaży leków od dochodu uzyskiwanego przez aptekarza - powiedział Andrzej Wróbel, prezes NRA podczas konferencji prasowej. - To pomoże aptekarzom w realizowaniu opieki farmaceutycznej, zamiast gonienia za maksymalizacją zysku i sprzedażą drogich leków.
Andrzej Wróbel nie określił jasno, pozostawiając to kompetencjom polityków, ile powinna wynosić opłata za wydanie preparatu.
Według prezesa NRA, punktem wyjścia powinny być wydatki ponoszone przez ubezpieczyciela z tytułu pokrycia marży aptecznej oraz ilość sprzedawanych preparatów.
Korzyść dla ubezpieczyciela polegałaby na tym, że opłata administracyjna byłaby niższa niż wypłaty na pokrycie marży aptecznej, bowiem taka jest druga część propozycji aptekarzy.

MINISTER POPIERA

- Niższe ceny mogą skłonić pacjentów do większego zakupu leków, a dzięki temu uzyskamy zbliżony poziom zysków przy niższych wpływach jednostkowych - powiedział nam Andrzej Wróbel.
Do propozycji NRA pozytywnie odniósł się ustępujący minister zdrowia Marek Balicki. Nowelizacją ustawy dotyczącej systemu refundacji leków zajmie się nowy rząd.
W ciągu ośmiu miesięcy 2005 roku kupiono w Polsce leków z list refundacyjnych za 11,3 mld zł (w cenach detalicznych), tj. o 8,3% więcej niż w analogicznym okresie 2004 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH