Horyzont 2020:  wyścig po kasę

Wszyscy zgodnie twierdzą, że takiej szansy na rozwój badań naukowych, jaką daje unijna perspektywa finansowa 2014-2020, już nie będzie. Jak prawidłowo alokować te ogromne pieniądze, nad czym jeszcze trzeba popracować i jakie obszary badawcze mogą stać się polską specjalnością?

Tak dużego budżetu unijnego skierowanego na badania i dostępnego dla Polski na pewno już nie będzie. W ciągu następnych 7 lat w obszar badawczo-rozwojowy zostaną "wpompowane" naprawdę poważne środki. Korzystajmy, bo potem będzie już tylko trudniej - mówił Mateusz Gaczyński, dyrektor departamentu strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w trakcie spotkania poświęconego sposobom aplikowania o środki (Warszawa, 17 stycznia 2014 r.).

Zachęcając do aktywnego starania się o unijne wsparcie, dyrektor wymieniał sprzyjające polskiej nauce czynniki: zapotrzebowanie na innowacyjne usługi, badania i produkty. Z drugiej strony wskazywał na coraz większą skłonność polskich firm do budowania swojego rozwoju w oparciu o procesy badawczo-rozwojowe i gotowość, by te procesy finansować. Mają o tym świadczyć dane GUS, według których w 2013 roku nakłady sektora przedsiębiorstw na innowację wzrosły najbardziej od początku transformacji ustrojowej.

Trzy filary

Jak zauważa Sławomir Majewski, prorektor do spraw nauki i współpracy z zagranicą Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dostęp do ogromnych środków może tylko cieszyć. Ocenia również, iż sytuacja polskiej nauki nie jest zła, przynajmniej w obszarze dostępu do infrastruktury. Zwraca jednak uwagę na inne bolączki spowalniające rozwój polskiej innowacji: - Jednym z problemów jest finansowanie, szczególnie niskie jeśli chodzi o możliwości komercjalizacji.

Następnym problemem jest brak doświadczenia i pieniędzy na rozwijanie technologii transferów. Kuleje też komercjalizacja i współpraca z prywatnym sektorem, głównie z powodu braku zaufania. Na polskiej nauce nadal ciąży również "wiara" w punkty edukacyjne, a nie przełożenie wyników pracy badawczej na praktyczne rozwiązania i możliwości komercjalizacji projektu.

Z argumentem o zbyt małych wydatkach na badania i rozwój nie zgadza się dyrektor Gaczyński: - Nie mówmy o tym, że w Polsce jest mało pieniędzy na naukę, bo to nie jest prawda. Obecnie pieniędzy na naukę jest bardzo dużo, a środków dostępnych w najbliższej przyszłości będzie jeszcze więcej. Przez lata udało się wyposażyć pracownie badawcze w odpowiednią infrastrukturę. Teraz otwiera się dostępność finansowania komercjalizacji projektów rozwojowych. Budżety Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki rosną z roku na rok. Ponadto wkraczamy w okres nowej perspektywy finansowej - zaznacza.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH