Z historii farmacji można wyciągnąć pocieszający wniosek; innowacyjność stwarza dostateczną przesłankę do tego, by sądzić, że "wkrótce" ludzkość uwolni się od takich chorób jak m.in.: AIDS, rak, nadciśnienie tętnicze, astma, wrzody żołądka, nerwice.
Bez odpowiedzi pozostaje pytanie: kiedy?

Nowa era farmacji rozpoczęła się wraz z wyodrębnieniem w 1804 roku pierwszego alkaloidu - morfiny - przez Friedricha Wilhelma Sertürnera - czytamy w "Historii medycyny". W ślad za tym nastąpił rozwój chemii farmaceutycznej, a nowatorstwo polegało na przeniesieniu produkcji leków z aptek do fabryk chemicznych, co zapoczątkowała w 1827 roku rodzina Merck w Darmstadt.
Do połowy XIX wieku aptekarze wydzielili 30 alkaloidów. Za przełomowe dla farmacji tego okresu uważa się także odkrycie chloroformu i barbituranów.

ROZBROIĆ WROGA

Prawdziwy postęp w farmacji i terapii dokonał się wraz z rozwojem bakteriologii w ostatniej ćwiartce XIX wieku, za sprawą m.in.
Edwina Klebsa, Ludwika Pasteura, Roberta Kocha czy Emila von Behringa.
Odkryto i przebadano 17 mikroorganizmów, pierwszych wrogów ludzkości: gruźlicy, cholery, tyfusu, dyfterytu (błonicy), syfilisu, czy polio. Minęło jeszcze 20-30 lat, nim odkrycia te spożytkowały zakłady farmaceutyczne nowoczesnego typu, przekształcające się z fabryk chemicznych produkujących kamień winny (Bayer), farby (Sandoz), barwniki (Ciba, Geigy), czy kwas cytrynowy (Pfizer) lub zakładanych wyłącznie do produkcji leków (Roche, Hoechst). To one podsunęły sposoby walki z mikroorganizmami.
Masowa skala produkcji spowodowała, że większość leków stała się powszechnie dostępna i osiągalna. Znaleziono klucz do wprowadzenia nowoczesnych metod leczenia.
W 1899 r. w niemieckich zakładach Bayer wynaleziono aspirynę, w 11 lat później - sulfonamidy. Od tamtych lat zaczęło się celowe, a nie przypadkowe, poszukiwanie cząsteczek, mogących zwalczać śmiertelne choroby, przybierające rozmiary pandemium. Jeszcze w 1931 roku cholera zaatakowała masowo Europę, nadciągając z Azji przez Rosję sowiecką, a dyfteryt miał duże ogniska choroby. Wynalezienie szczepionek i masowe szczepienia ochronne w ciągu dekady odesłały w niebyt te choroby.
Szczepionki wykorzeniły też stopniowo większość ostrych stanów zapalnych, w tym choroby wieku dziecięcego.

SZCZĘŚCIE I PECH FLEMINGA

Kolejny przełom w terapii nastąpił przypadkiem. Pewnego dnia w 1928 roku lekarz-bakteriolog Alexander Fleming zauważył na leżącym kilka dni naczyniu z kulturami bakterii rosnącą na tej kolonii niebieską pleśń.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH