Kalendarium "sprawy profesora Andrzejaka"

Przypominamy kolejne etapy sporu wokół rzetelności pracy habilitacyjnej prof. Ryszarda Andrzejaka.
  • W listopadzie 2008 roku oskarżenie o nierzetelność naukową w pracy habilitacyjnej prof. Andrzejaka wysuwają dr Jarosław Pająk oraz dr Zbigniew Półtorak z uczelnianej Solidarności 80.

    Prof. Andrzejak jest rektorem Akademii Medycznej we Wrocławiu. Solidarność 80 zarzuca mu, że w pracy z 1993 roku dopuścił się plagiatu, przepisując kilkanaście stron z obronionej w 1986 r. pracy doktorskiej obecnej dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Jolanty Antonowicz-Juchniewicz.

    Plagiat ma też polegać na zapożyczeniu wyników badań grupy kontrolnej z wcześniejszej o 14 lat pracy habilitacyjnej prof. Witolda Zatońskiego, obecnie kierownika Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii w Warszawie.

  • Kwiecień 2009 r. - Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów wydaje postanowienie o wznowieniu przewodu habilitacyjnego.

  • Maj 2009 r. - umorzone zostaje postępowanie dyscyplinarne wobec prof. Ryszarda Andrzejaka prowadzone przez Ministerstwo Zdrowia. Powołany przez ministerstwo i badający sprawę rzecznik dyscyplinarny prof. Czesław Stankiewicz z Gdańska stwierdził, że zarzuty wobec prof. Andrzejaka są nieuzasadnione. Ani resort, ani uczelnia nie ujawniły pełnego uzasadnienia werdyktu. Z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Akademii Medycznej wynika, że rzecznik dyscyplinarny "nie znalazł ewidentnego przeniesienia wyników badań prof. W. Zatońskiego lub prof. J. Antonowicz-Juchniewicz w pracy habilitacyjnej prof. Ryszarda Andrzejaka".

  • W lipcu 2010 roku Zespół ds. Etyki w Nauce przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w oparciu m.in. o zamówione niezależne ekspertyzy dwóch profesorów medycyny (członków PAN) i profesora prawa specjalizującego się w prawie autorskim, stwierdził, że praca prof. Andrzejaka "nie spełnia standardów wymaganych od rozprawy habilitacyjnej, a jednocześnie zawiera niedopuszczalne zapożyczenia z innych prac".

  • Sierpień 2010 r. - w liście do minister zdrowia Ewy Kopacz prof. Ryszard Andrzejak informuje, że jego praca była oryginalna, a ewentualne podobieństwa do innych prac wynikają z częściowego opierania się na tych samych źródłach i podobnej tematyki badań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH