Historia i trudne wyzwania Prof. dr. hab. n. med. Marek Krawczyk

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Markiem Krawczykiem, rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

W tym roku obchodzimy jubileusz 200-lecia nauczania medycyny w Warszawie. Przypomnijmy postacie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, które przeszły do historii polskiej i światowej medycyny...

- W okresie przedwojennym możemy wymienić chirurga - prof. Antoniego Leśniowskiego, który wraz z amerykańskim naukowcem Burrillem Bernardem Crohnem opisał chorobę znaną dziś pod nazwą Leśniowskiego-Crohna. Uczelnia może się poszczycić wspaniałymi postaciami internistów, a wśród nich wybitnym pediatrą - Józefem Polikarpem Brudzińskim, który został pierwszym rektorem odrodzonego Uniwersytetu w Warszawie. Profesor Władysław Mazurkiewicz pomagał Józefowi Piłsudskiemu, a trzeba przypomnieć, że był to okres, w którym psychiatrzy wspierali Marszałka w trudnym okresie, gdy zagrożone było jego życie.

W powojennym okresie mamy takie postacie, jak syn profesora Witolda Orłowskiego - profesor Tadeusz Orłowski, i wspólnie działający z nim profesor Jan Nielubowicz. Profesorowie ci doprowadzają nie tylko do pierwszego udanego przeszczepienia nerki w Polsce, ale tworzą też w Warszawie Instytut Transplantologii, który odegrał wiodącą rolę w rozwoju transplantologii w całym kraju. W chirurgii urazowo-ortopedycznej znamienitą postacią był profesor Adam Gruca, natomiast w urologii profesor Stefan Wesołowski, który w tym roku skończył 101 lat.

- Jakie najważniejsze badania naukowe zanotowała historia Uniwersytetu?

- Z pewnością należy tu zaliczyć badania dotyczące cytologii prowadzone przez profesora Kazimierza Ostrowskiego, ówczesnego kierownika Katedry i Kliniki Histologii i Embriologii oraz jego następcę profesora Stanisława Moskalewskiego. Równie odkrywcze okazały się badania wysepek Langerhansa, które wykorzystuje się w leczeniu chorych na cukrzycę, żeby nie przeszczepiać całego narządu, a jedynie wyspy trzustkowe. Profesor Moskalewski wniósł duży wkład naukowy w przeprowadzanie izolacji tych wysp. W kontekście ważnych badań naukowych nie można nie powiedzieć o profesorach Tadeuszu Orłowskim i Janie Nielubowiczu, którzy rozwijali immunosupresję, czyli nowoczesne metody zabezpieczenia chorych po przeszczepieniach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH