60 lat Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu

29 listopada br. Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu uroczyście obchodziło jubileusz 60-lecia. Centrum jest jedyną na Dolnym Śląsku wysokospecjalistyczną placówką świadczącą usługi z zakresu diagnostyki, leczenia i wczesnej rehabilitacji wszystkich grup schorzeń układu oddechowego oraz narządów klatki piersiowej.

DCChP ma bogatą i ciekawą historię.

Wprawdzie oficjalnie jego początki sięgają okresu powojennego, ale można przyjąć, że jest kontynuatorem tradycji Szpitala Sióstr Elżbietanek, który w tym miejscu działał już wcześniej przez blisko 50 lat.

Budynki szpitalne powstały według projektu Josepha Ebersa w 1896 r. - wraz z klasztorem i kościołem.

Wychodzenie na prostą

Przełomowe w funkcjonowaniu Centrum okazały się lata 2005-06. Wskutek wejścia w życie Ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych ZOZ-ów możliwe stało się przygotowanie i wdrożenie planu naprawczego.

- Program restrukturyzacji przyczynił się do zmniejszenia zobowiązań z 65 mln zł w 2005 r. do 38 mln w roku 2009. Już w trakcie prowadzenia restrukturyzacji finansowej w 2006 r. Centrum osiągnęło dodatni wynik finansowy, który utrzymało w latach następnych - informuje Halina Kufel, dyrektor DCChP.

Kolejnym wyzwaniem okazało się przyłączenie do DCChP Zespołu Szpitalnego w Obornikach Śląskich (w lipcu 2008 r.). Centrum przejęło wszystkie zobowiązania i należności placówki w Obornikach. Fuzja szpitali pozwoliła na komplementarne uzupełnienie usług medycznych przez nie świadczonych.

W szpitalu we Wrocławiu odbywa się szybka diagnostyka i intensywne leczenie chorób płuc, natomiast w placówce w Obornikach Śląskich leczeni są pacjenci z gruźlicą oraz wymagający długoterminowej terapii pulmonologicznej.

Obecnie w skład DCChP wchodzą: Szpital im. Kazimierza Dłuskiego we Wrocławiu, Regionalna Przychodnia Specjalistyczna, Placówka Zamiejscowa w Obornikach Śląskich i Zakład Pielęgnacyjno- Opiekuńczy.

W liczbach

Centrum dysponuje 453 łóżkami (m.in. z zakresu leczenia gruźlicy i chorób płuc, chorób wewnętrznych, chirurgii klatki piersiowej i intensywnej terapii) oraz 33 łóżkami w ZPO. Średnie obłożenie na oddziałach gruźlicy i chorób płuc DCChP wyniosło 79,33%, jednak biorąc pod uwagę sezonowość udzielanych świadczeń (większa zapadalność na choroby infekcyjne dróg oddechowych w miesiącach zimowych), obłożenie w niektórych miesiącach przewyższało 100%. W roku 2009 hospitalizowano w DCChP 14,1 tys. osób, a średni czas pobytu wynosił 8,47 dnia. W poradniach udzielono w ubiegłym roku 53 710 porad.

Na koniec 2009 r. Centrum zatrudniało 802 osoby (780 etatów). Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH