W Warszawie powstanie ogólnopolskie centrum e-medycyny

Telemedycyna w Polsce raczkuje. Jej najbardziej rozwiniętym obszarem, nie licząc prostych badań EKGprzez telefon, które wykonuje wiele podmiotów w kraju, są telekonsultacje - prezentowanie wyników badań w formie wideokonferencji przez specjalistów w różnych miejscach jednocześnie. Propagatorami telemedycyny są jednostki naukowe i szpitale z południa kraju. Jednym z największych tego typu ośrodków jest Krakowskie Centrum Telemedycyny i Medycyny Zapobiegawczej, stworzone m.in. przez: Akademickie Centrum Komputerowe, CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej oraz katedrę informatyki AGH.

Synchroniczna analiza danych

Jednym z pionierów naszej telemedycyny jest profesor Krzysztof zieliński z AGH. Jest on konsultantem projektu TeleDiCOM (zdalne konsultacje medyczne), realizowanego w Grupie Systemów Rozproszonych Katedry Informatyki AGH. W ramach projektu powstaje aplikacja umożliwiająca grupie konsultantów wspólną, interaktywną pracę nad dokumentacją medyczną w postaci plików graficznych, przedstawiających wyniki badań pacjentów. Program jest rozwijany i testowany we współpracy ze szpitalem im. Jana Pawła ii w Krakowie oraz instytutem Kardiologii w Warszawie.
- Dane są analizowane w sposób synchroniczny w formie telekonferencji. Program ma moduł współpracujący z echem serca i tomografią komputerową. Aplikacja już funkcjonuje w instytucie Kardiologii, w szpitalu Jana Pawła ii i Śląskim Centrum Chorób Serca w zabrzu - mówi prof. Krzysztof Zieliński.
W rozwoju aplikacji biorą udział także placówki medyczne z zakopanego, Bielska-Białej, Kielc i Tarnowa. Prototyp oprogramowania stworzył Adam Koprowski w szpitalu im. Jana Pawła ii w Krakowie. Był nim system telekonsultacji KONSUL, dzięki któremu w ciągu 2 lat przeprowadzono zdalne analizy wyników badań 5 tysięcy pacjentów.
Krakowski szpital można śmiało nazwać liderem technologii telemedycznych. Obecnie trwa w nim międzynarodowy projekt badawczy Medical Care Continuity (MCC), w ramach którego pacjenci wymagający stałej kontroli lekarskiej mogą przebywać w domu, a komunikować się ze szpitalem dzięki specjalnym terminalom. Pilotaż dotyczy grupy pacjentów onkologicznych. W projekt zaangażowała się Telekomunikacja Polska, jako dostawca internetu (o MCC szerzej piszemy na str. 81).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH