Halo! Doktorze Robin, pokaż, co potrafisz...

W Zabrzu powołano do życia Międzynarodowe Stowarzyszenie Robotyki Medycznej

Po raz pierwszy w Polsce lekarze przeprowadzili symulowaną operację serca z użyciem polskiego robota Robin Heart Vision, sterując nim na odległość. 10 grudnia 2010 roku dr Joanna Śliwka, kardiochirurg siedząca przy konsoli w siedzibie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, poruszając zdalnie ramieniem Robin Heart’a wykonywała na świńskim sercu nacięcia nożem koagulacyjnym.

Dodajmy, że serce - umiejscowione w sztucznym szkielecie - znajdowało się na stole operacyjnym w odległym o kilkadziesiąt kilometrów Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach...

Jak na filmie science-fiction

To niezwykłe wydarzenie, ukazujące, co może sprawić w medycynie pokonywanie kolejnych barier technicznych i technologicznych, było eksperymentem, który miał dostarczyć naukowcom cennych informacji.

- Przede wszystkim chcieliśmy się dowiedzieć, jakie są praktyczne możliwości przesyłania informacji sterujących robotem. Czy występujące opóźnienia przesyłu, zwłaszcza obrazu, będą umożliwiały przeprowadzenie eksperymentalnej operacji na odległość.

Badamy granice dzisiejszych możliwości, by szukać odpowiednich rozwiązań, odpowiedzi na to, co należy udoskonalić - tłumaczy dr Zbigniew Nawrat, dyrektor naukowy Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii.

Praktyka pokazała, że w zasadzie nie ma istotnych opóźnień w przesyłaniu obrazu. Wynosi ono, ze względu na formy kodowania i dekodowania strumienia wideo, nieco poniżej 200 milisekund. Ale jest to opóźnienie na tyle małe, przy zachowaniu takich jak w eksperymencie parametrów odległości i jakości transmisji, by nie zakłócało wykonywania doświadczalnych, prostych operacji.

- Informacje sterujące robotem są niewielkie - spakowane mają wartość kilku kilobitów i opóźnienia są tu właściwie nieistotne. Ale w przypadku obrazu opóźnienie 200-250 milisekund to wartość graniczna, żeby operujący robotem przy konsoli nie stracił koordynacji ruchowej - mówi dr Paweł Kostka z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, odpowiedzialny w zrealizowanym projekcie za cyfrowe przetwarzanie sygnałów.

To trzeba wyćwiczyć

Jak ocenia wyniki eksperymentu kardiochirurg Joanna Śliwka, która operowała doświadczalnie w ten niecodzienny sposób świńskie serce?
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH