Grunt to składka

Część rolników od 1 kwietnia 2012 roku zacznie płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne. To symboliczna (według szacunków - zaledwie ponad 100 mln zł rocznie), ale zarazem przełomowa zmiana, która docelowo ma wprowadzić wszystkich mieszkańców wsi do powszechnego systemu ubezpieczeń.

Zmiany wymusił na koalicji rządowej wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2010 roku, który uznał za niekonstytucyjne to, że budżet państwa opłaca składkę zdrowotną za rolników bez względu na ich dochody.

System ten oparty jest na przekazywaniu środków i świadczeń przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Według stanu z 30 czerwca 2011 roku, liczba rolników (współmałżonków), domowników, emerytów i rencistów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu w KRUS wyniosła ponad 2,8 mln.

Emeryci płacą, rolnik nie

- Emeryci i renciści, którzy to świadczenie pobierają w KRUS, są zobowiązani do opłacania swoich składek zdrowotnych. Kasa je pobiera, odliczając z kwoty brutto każdego świadczenia 7,75% od podatku, a 1,25% od świadczenia netto. Stąd część składki zdrowotnej przekazywanej do NFZ - wyjaśnia Maria Lewandowska z Biura Komunikacji Społecznej KRUS.

Do tego dochodzą jeszcze rolnicy z działów specjalnych produkcji rolnej, odprowadzający składkę samodzielnie na odrębnych zasadach.

Natomiast za 1,5 mln rolników i ich domowników składkę zdrowotną płaci budżet państwa. Rząd zdecydował, że w 2011 r. określi ją kwotowo (wcześniej była powiązana z wartością 1 kwintala żyta) i wyliczył ją na 1,8 mld zł, przekazując dotację celową do KRUS.

Miliardy na leczenie

Całościowe dane z KRUS posiadamy za 2010 rok, kiedy Kasa przekazała do NFZ składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 3,13 mld zł, w tym składka od emerytów i rencistów to 1,26 mld zł, a za rolników i domowników - 1,84 mld zł, natomiast od rolników z działów specjalnych - 30 mln zł. NFZ wylicza jednak, że składki zdrowotne od ubezpieczonych w KRUS pokrywają zaledwie 57% kosztów świadczeń dla tej grupy. Na przykład w 2010 roku koszty opieki zdrowotnej wyniosły 5,5 mld zł wobec ponad 3,1 mld zł przychodów ze składek.

Czy nowe rozwiązania pozwolą bardziej urealnić wydatki na opiekę zdrowotną dla rolników i przypisać je samym zainteresowanym? Na razie jedynie w niewielkim stopniu, poza tym są to regulacje przejściowe.

Ustawa o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników, którą Sejm uchwalił 13 stycznia 2012 roku (weszła w życie 1 lutego), będzie obowiązywała wyłącznie do końca roku.

Kasa od hektara
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH