Donald Tusk zapewnia, że rząd jest zdecydowany na przeprowadzenie zmian w KRUS-ie, a propozycje przedstawi jeszcze w tym roku

W 2008 roku wydatki mają opiewać na ponad 16 mld zł. Na tę kwotę złożą się przede wszystkim podatnicy, bo dotacja z budżetu państwa ma wynieść prawie 15 mld zł. Mowa o Krajowej Kasie Ubezpieczenia Rolników (KRUS). Jest filarem zabezpieczenia społecznego rolników: wypłaca emerytury, renty, zasiłki pogrzebowe, opłaca za rolników składki na ubezpieczenie zdrowotne. Te ostatnie to niewielka pozycja w planie finansowym KRUS - zaledwie 1,3 mld zł.
KRUS-em kieruje prezes, obecnie Jacek Dubiński, powołany na to stanowisko przez premiera Jarosława Kaczyńskiego. Dysponuje trzema państwowymi funduszami celowymi:

  • Funduszem Emerytalno-Rentowym (FER),

  • Funduszem Prewencji i Rehabilitacji,

  • Funduszem Administracyjnym,

  • a ponadto:
  • pozabudżetowym Funduszem Składkowym Ubezpieczenia Społecznego Rolników (skrót. FS).

KRUS podzielony jest na centralę, 16 oddziałów regionalnych i ponad 200 placówek terenowych. Co roku KRUS otrzymuje olbrzymią dotację z budżetu państwa; dzięki niej wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych z ubezpieczenia społecznego rolników są w ogóle możliwe. Kasa zatrudnia ponad 6 tys. osób.

Kto płaci składki?

Rolnicy niewiele dopłacają do swoich świadczeń. Łącznie składka (kwartalna!) na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz chorobowe, wypadkowe i macierzyńskie wynosi 257 zł. Rolnicy opłacają ją niezależnie od tego, czy posiadają duże gospodarstwo, czy też kilka hektarów nie najlepszej ziemi. Nie opłacają składki na ubezpieczenie zdrowotne. Powód jest prosty: nie są płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, a system finansowania ochrony zdrowia jest związany z tym właśnie podatkiem.
- Kiedy na początku lat 90. opracowywano założenia nowego systemu gospodarczego, istotne było to, aby ludność nie odczuła żadnej zmiany pod względem obciążeń finansowych. Dlatego nikt chyba nawet nie wpadł na pomysł, by rolników oskładkować; budżet państwa wziął to na siebie - wspomina ówczesny poseł Unii Wolności Marek Balicki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH