Gromadzimy dane i co dalej?

Czy nasze prawo zostało już dostosowane do wyzwań w zakresie bezpiecznego gromadzenia i udostępniania informacji zawartych w elektronicznej dokumentacji medycznej - w tym w zewnętrznych centrach danych? Jakie regulacje w tym względzie są szczególnie oczekiwane? O odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy przedstawicieli czołowych dostawców systemów informacyjnych dla jednostek ochrony zdrowia.

Szymon Chamuczyński,

dyrektor w pionie opieki zdrowotnej, Asseco Poland:

Kierunek planowanych zmian jest dobry

Większość zmian prawnych, jakie są wprowadzane lub są planowane do wprowadzenia, związana jest z jednej strony z realizacją dużych rządowych projektów informatycznych, a z drugiej z obowiązkiem prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej, który ma wejść w życie z dniem 1 sierpnia 2017.

Przykładem tych pierwszych zmian jest wprowadzanie zapisów umożliwiających wykorzystanie e-recepty, elektronicznego skierowania czy wybranych rodzajów e-zleceń. Przykładem zmian związanych z gromadzeniem dokumentacji medycznej jest proponowanie w uzgadnianej obecnie na poziomie Stałego Komitetu Rady Ministrów nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta możliwości udostępniania danych za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub na elektronicznych nośnikach danych. Projekt proponuje także zapisy umożliwiające podmiotom medycznym zawieranie umów powierzających innym podmiotom przetwarzanie danych osobowych. Niestety, jak to często bywa, problem tkwi w szczegółach i to, w jakim zakresie będzie można świadczyć usługi z centrów danych, okaże się po przeprowadzeniu wspomnianej nowelizacji i wydaniu związanych z nią przepisów wykonawczych.

Według analiz, jakie przeprowadziliśmy, obecnie jednostki medyczne mogą wykorzystać zewnętrzne centra danych na zasadzie kolokacji zasobów informatycznych lub usług składowania zabezpieczonych i szyfrowanych zbiorów danych. Przykładem takiego rozwiązania może być oferowana przychodniom i gabinetom lekarskim usługa eKopia w chmurze Asseco. Są to jednak wciąż modele praktycznie wykluczające możliwość przetwarzania danych przez firmy zewnętrzne.

Mamy nadzieję, że kierunek zmian w prawie dotyczących gromadzenia oraz udostępniania danych medycznych utrzyma się i już niedługo możliwe będzie stosowanie tych najbardziej zaawansowanych rozwiązań opartych na modelu SaaS. Pozwoli to na przeniesienie warstwy IT z jednostek medycznych do specjalizowanych i bezpiecznych centrów danych. Korzystanie z systemów informatycznych na zasadzie usług nadzorowanych, serwisowanych i wreszcie zabezpieczanych przez profesjonalne zespoły ekspertów IT, niewątpliwie przeniesie bezpieczeństwo danych medycznych na znacznie wyższy poziom.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH