Grajmy o zdrowie zespołowo

Obecnie termin "zdrowie publiczne" znajduje się jedynie w ustawie o państwowej inspekcji sanitarnej, ustawie o inspekcji weterynaryjnej oraz ustawie o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - czytamy w założeniach do projektu ustawy o zdrowiu publicznym, nad którym pracuje Ministerstwo Zdrowia.

Koncepcja resortu zdrowia dotycząca zdrowia publicznego uległa w ostatnich miesiącach znaczącej zmianie: - Dzisiaj kładziemy nacisk na wielosektorowość i interdyscyplinarność.

 

Musimy zwracać uwagę na takie zjawiska jak starzenie się społeczeństw i różnice epidemiologiczne - mówił wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki podczas jednej z sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (Katowice, 14 maja 2013 r.).

Konieczna koordynacja działań

Zaznaczył, że oczekiwana długość życia w Polsce zwiększa się, ale nadal zauważalne są istotne różnice pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi. Osoby lepiej wykształcone, o lepszym statusie materialnym, żyją dłużej. Różnice te wynoszą nawet 7 lat. Jednak te same dysproporcje między różnymi grupami społecznymi są zauważalne także w innych krajach europejskich.

Dlatego, zdaniem wiceministra Radziewicza-Winnickiego, tak ważna jest edukacja zdrowotna, w realizacji której pomocne są różne programy.

- Projekt ustawy o zdrowiu publicznym (nad którym obecnie pracuje resort - przyp. red.) jest o tyle inny od poprzednich wersji, iż będzie wnosił zasadę wielosektorowości.

Obecnie część zadań prozdrowotnych spoczywa na samorządach lokalnych, część jest realizowana przez różne instytucje. Wydajemy niemałe pieniądze na różne działania, ale w sposób nie dość skoordynowany.

Prowadzone akcje są na ogół krótkotrwałe i nie kończą się ewaluacją, a także określeniem długofalowych efektów - ocenił Igor Radziewicz- -Winnicki.

We wspomnianych założeniach do ustawy wskazuje się, iż w wyniku przeprowadzonej analizy systemu prawnego sektora zdrowotnego oraz zgłaszanych postulatów środowisk medycznych i pacjentów, należy sformułować wniosek o braku należytych jednolitych ram legislacyjnych regulujących kwestie związane ze zdrowiem publicznym.

Akty prawne, w których pada termin "zdrowie publiczne", nie podejmują próby wskazania wszystkich organów administracji państwowej od powiedzialnych za realizację zadań związanych ze zdrowiem publicznym oraz nie wymieniają koordynatora polityki państwa w tym zakresie.

"Istniejący program monitorowania zdrowia ludności kraju nie ma wystarczającego umocowania w przepisach prawnych, co utrudnia jego realizację (...). Powyższy stan prawny wskazuje na konieczność przygotowania aktu prawnego, który kompleksowo ureguluje przedmiotowe kwestie" - czytamy w założeniach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH