Do końca 2010 r. uzdrowiska muszą dostosować się do nowych przepisów

Polskie uzdrowiska czeka w najbliższym czasie wiele zmian. Wynikają one z przepisów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 21 sierpnia 2006 r.w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U. nr 161, poz.1142). Większość uzdrowisk nie jest jednak przygotowana na takie zmiany ze względu na duże koszty dostosowania nie tylko pomieszczeń, ale i urządzeń do nowych wymogów.
W zależności od profilu, uzdrowiska muszą zostać dostosowane do przepisów najpóźniej do 31 grudnia 2010 roku. Dostosowania wymagają: szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentoria dla dzieci, przychodnie uzdrowiskowe i zakłady przyrodolecznicze.
Nowe wymagania przewidziano także dla: pijalni, tężni, parku zdrojowego oraz basenów uzdrowiskowych i rehabilitacyjnych.

Szpitale uzdrowiskowe

Zgodnie z wymogami rozporządzenia, szpital uzdrowiskowy powinien stanowić samodzielny budynek, zespół budynków lub wydzieloną część innego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego, położonych w strefie "A" ochrony uzdrowiskowej.
W przypadku gdy szpital uzdrowiskowy jest zlokalizowany w dwóch lub więcej budynkach - odległość między budynkami nie powinna przekraczać 200 metrów.
Pomieszczenia szpitala uzdrowiskowego powinny znajdować się co najmniej na poziomie terenu urządzonego przy budynku.
Pokoje pacjentów powinny być wyposażone w system sygnalizacji przywoławczej.
Mogą to być pokoje: 1-łóżkowe, 2-łóżkowe i 3-5-łóżkowe wyposażone co najmniej w umywalkę z zimną i ciepłą wodą oraz pojemnik na odpady. Przy czym wymaganie dotyczące umywalki uważa się za spełnione w przypadku, gdy przy pokoju zlokalizowane jest pomieszczenie higieniczno-sanitarne.
Sam oddział szpitalny w szpitalu uzdrowiskowym powinien składać się z zespołów pomieszczeń pielęgnacyjnych i ogólnych.
W skład zespołu pomieszczeń pielęgnacyjnych w szczególności powinny wchodzić także pokój lekarzy, punkt pielęgniarski, pokój zabiegowy, pomieszczenia higieniczno- sanitarne pacjentów przy pokojach łóżkowych lub zbiorowe. Wymaga się, aby co najmniej jedna kabina ustępowa z umywalką oraz natrysk były dostępne dla pacjentów niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH