Gotowy pakiet korzyści

W Polsce często personel szpitala sam kompletuje zestaw do operacji: np. odzież barierowa lub jednorazowa, obłożenie pola operacyjnego, kompresy, narzędzia. Każda z tych rzeczy jest osobno ułożona w magazynie i przed operacją składa się z nich komplet. Po operacji elementy jednorazowe są utylizowane, a rzeczy wielorazowego użytku są prane/sterylizowane.

Innym, z wielu powodów korzystniejszym rozwiązaniem są gotowe zestawy operacyjne - to niższe koszty, oszczędność czasu, mniejsze ryzyko błędów i powikłań oraz zakażeń szpitalnych - argumentowali uczestnicy konferencji "Blok operacyjny - jakość i bezpieczeństwo" (Toruń, 21 maja 2014 r.).

Czas, jakość, powtarzalność

- Przemysłowe zestawy dają nam ogromną oszczędność czasu. Zamiast przygotowywać kilkanaście elementów, mamy jeden gotowy - przekonuje Ewa Gaudzińska, kierownik Centralnej Sterylizacji w Centrum Onkologii im. prof. Łukaszczyka w Bydgoszczy.

- W niemieckich szpitalach gotowe zestawy operacyjne to już standard - przypomina Dorota Cornitius, pielęgniarka operacyjna z berlińskiego szpitala Paul Gerhardt Diakonie. - Dlaczego? Bo samodzielne kompletowanie, czy nawet samodzielna produkcja (np. materiałów opatrunkowych) przez szpital części wyrobów do zestawów operacyjnych, nie dają tylu korzyści, co gotowe pakiety.

Po pierwsze, jak wskazuje Dorota Cornitius, chodzi o krótki czas przygotowania do zabiegów, co jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku zabiegów w trybie pilnym.

Gotowe zestawy dają też powtarzalny, wysoki standard jakości zabiegu podczas każdej procedury chirurgicznej. Zawartość zestawu wymusza prawidłowe postępowanie, nie można pomijać niektórych czynności. Dochodzi więc dodatkowa korzyść związana z niejako przymusowym aspektem dydaktycznym, co jest szczególnie ważne dla początkujących w zawodzie.

- Nasze placówki przecież też szkolą, mają u siebie osoby, które podnoszą kwalifikacje na praktykach, na stażach. To jest ten moment, kiedy powinny uczyć się prawidłowego postępowania, czyli przeprowadzenia procedury zgodnie ze standardem. Dlatego widzę ogromną rolę gotowych zestawów na początkowym etapie kształcenia zawodowego - wyjaśnia Zuzanna Konrady, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu.

Dzięki gotowym zestawom zmniejsza się też ryzyko przypadkowego zabrudzenia - tylko jeden sterylny pakiet jest otwarty, zatem możemy liczyć na redukcję zakażeń. Zmniejsza się liczba odpadów medycznych, co z kolei ogranicza wydatki na utylizację.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH