Konferencja "Rynku Zdrowia" pod hasłem "3 x Farmacja": ponad 600 uczestników, ważne deklaracje Ministerstwa Zdrowia, umiarkowany optymizm producentów, rewolucyjne nastroje wśród aptekarzy

Uczestnicy konferencji "3 x Farmacja" (27 lutego, warszawski hotel Westin), uzyskali jasny przekaz w kwestii: czy wystarczy racjonalizować wydatki ponoszone na refundację leków, aby poprawić dostępność do nich Polakom, czy budżet państwa musi zwiększyć wydatki na ten cel. Wśród krajów Unii Europejskiej mamy jeden z najniższych budżetów per capita na ochronę zdrowia, a tym samym i na refundację leków. Rząd planuje zmienić ten stan i począwszy od 2007 roku, gdy nakłady na ochronę zdrowia zwiększą się o 4 mld zł, będą one rosły w takim tempie, aby w ciągu 4-5 lat dojść do poziomu 6% PKB - zapowiedział podczas konferencji minister zdrowia Zbigniew Religa.
W trzech panelowych dyskusjach (gospodarka lekami; możliwości eksportu polskich leków; problemy naszych aptek) wzięło udział 40 prelegentów, m.in.: politycy, farmakolodzy, liderzy przemysłu farmaceutycznego w Polsce, przedstawiciele najważniejszych organizacji aptekarskich i farmaceutycznych.
Minister Zbigniew Religa podkreślił, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie pacjentom dostępu do nowoczesnych leków. Ich liczba będzie rosła na listach refundowa nych, ale tylko o takie leki, które sprawdziły się w świecie pod względem postępu terapeutycznego.

Zmiana pogoni zmianę

- Nie cena będzie wyłącznym kryterium wpisania leku na listę refundacyjną - stwierdził minister Religa. Z tego też powodu z listy zostanie skreślona pewna liczba produktów (w trakcie dyskusji zdementowano informację, że chodzi o 100 pozycji). Propozycje w tej sprawie będzie składać ministrowi Agencja Oceny Technologii Medycznych.
Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha przypomniał o planowanych zmianach zasad refundacji leków innowacyjnych i wiążącej się z tym nowelizacji przepisów. Jeszcze w tym roku zostanie implementowana unijna Dyrektywa Przejrzystości. Obowiązywać będą następujące zasady: kwartalnej aktualizacji wykazu leków refundacyjnych, możliwości odwołania się od negatywnej decyzji MZ do sądu w zakresie ustalenia ceny leku podlegającego refundacji oraz tzw. milczącej zgody w stosunku do wniosku o ustalenie ceny leku już znajdującego się na wykazach. Wprowadzona zostanie nowa kategoria leków refundowanych, tj. specjalnego stosowania, obejmująca m.in. produkty innowacyjne. Będą ordynowane elektronicznie przez lekarzy specjalistów, a odnawiane przez lekarzy pierwszego kontaktu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH