Gdyby nie fakt, że przedsiębiorstwa energetyki cieplnej zwykle są spółkami miejskimi, trudno byłoby zrestrukturyzować grzewcze długi szpitali

Powoli odchodzą w zapomnienie czasy "szpitalnego wyziębienia", pacjentów snujących się zimą po korytarzach w ciepłych kurtkach i lekarzy trzymających stetoskopy w zgrabiałych rękach. Szpitale coraz lepiej radzą sobie z regulowaniem bieżących zobowiązań za ogrzewanie i coraz częściej decydują się na inwestycje w nowe techniki grzewcze. Dostawcy ciepła uważają, że owe korzystne zmiany to efekt coraz lepszego zarządzania placówkami medycznymi.
Jeszcze kilka lat temu - chociaż koszty ogrzewania stanowią średnio zaledwie kilka procent ogólnych kosztów szpitali - zaległości, nierzadko kilkuletnie, w opłatach za dostarczone ciepło miały duży udział w strukturze szpitalnych długów. Gdyby nie fakt, że przedsiębiorstwa energetyki cieplnej są najczęściej spółkami miejskimi, trudno byłoby placówkom medycznym zrestrukturyzować taki dług. Zwłaszcza że w małych miastach narastające zobowiązania szpitali wobec PEC-ów niejednokrotnie wpędzały dostawców ciepła w poważne tarapaty finansowe. Jednak rozłożone na raty zobowiązania zakłady opieki zdrowotnej płacą z reguły karnie wraz z odsetkami.

Granica tolerancji

Marek Bojanowicz, dyrektor Biura Obsługi Klienta w Stołecznym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej dostarczającym ciepło do 34 spośród 44 warszawskich szpitali, przyznaje, że szpitale należą do podmiotów, które mają najwięcej kłopotów z terminowym regulowaniem płatności.
- Niektóre szpitale zalegają z kilkusettysięcznymi kwotami. Przemnażając to przez liczbę placówek, otrzymamy dużą sumę. W zdecydowanej większości te problemy są konsekwencją ubiegłych lat. Od niedawna dostrzegamy pozytywne zmiany w zarządzaniu tymi placówkami - przyznaje Marek Bojanowicz. - Dlatego zawsze najpierw nawiązujemy współpracę z zadłużonymi szpitalami i staramy się wynegocjować najbardziej dogodne dla szpitala i dla SPEC warunki spłaty należności.
- Rozumiemy, że jednostki służby zdrowia są bardzo ważne dla lokalnej społeczności - dodaje dyrektor Bojanowicz. - Tak jak w przypadku naszej spółki, ich rolą jest służenie mieszkańcom. Nigdy nie przerwaliśmy dostaw ciepła do szpitali. Z drugiej jednak strony, SPEC jest spółką prawa handlowego, podlegającą normalnym mechanizmom rynku. Stąd jest pewna granica tolerancji i dlatego podejmujemy próby negocjacji terminów oraz wysokości rat. Cały czas monitorujemy poziom tego zadłużenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH