Piotr Kula, prezes PharmaExpert

Całkowita wartość rynku aptecznego w grudniu 2007 r. wyniosła 1 970 mln PLN i była wyższa o 11,9% względem grudnia 2006 r. Rynek apteczny wzrósł również wobec listopada 2007 r. o 2,87%.
Największą dynamikę wzrostu wykazuje sprzedaż odręczna leków. W grudniu ub.r.
wzrost w tej kategorii wyniósł 24,1% wobec grudnia 2006 r. Udział sprzedaży odręcznej w całości rynku aptecznego wyniósł 36,7% i był wyższy o 10,9% niż w grudniu 2006 r.
Średnia cena leków w grudniu ub.r.
wyniosła 13,74 zł i wzrosła nieznacznie (+0,8%) w porównaniu z grudniem 2006 roku. Największy wzrost cen odnotowano na lekach w sprzedaży odręcznej (+5,4%).
Zgodnie z przewidywaniami Pharma- Expert, w grudniu ub.r. wzrosła wartość sprzedaży produktów witaminowych. Nastąpił wzrost o blisko 67% względem poprzedniego miesiąca, a ponad 29% względem grudnia 2006 r. Największy wzrost odnotowano w segmencie preparatów multiwitaminowych (postacie płynne) oraz produktach witaminowych skierowanych do osób starszych (produkty z tej grupy często były traktowane jako prezent świąteczny).
Poza produktami witaminowymi zauważalny jest również wzrost wartości sprzedaży produktów gastrycznych, przeciwbólowych (szczególnie stosowanych u dzieci), jak również leków stosowanych w leczeniu przeziębień.
Wzrost zarówno wobec sprzedaży w listopadzie 2007 r., jak i grudniu 2006 r. świadczy, że nie ma on charakteru sezonowego, ale że wynika również z ogólnej tendencji wzrostowej do zakupów przez pacjentów leków dostępnych bez recepty.
Po części na ten stan rzeczy wpłynęła obecna sytuacja w służbie zdrowia, której skutkiem ubocznym są utrudnienia w dostępie do lekarzy, co przekłada się na spadek udziału w całości sprzedaży aptek leków przepisywanych na receptę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH