Godzina zero przesunięta

ZOZ-y muszą spełniać wymogi techniczne do końca 2015 roku

Związkowi Powiatów Polskich udało się wynegocjować z Ministerstwem Zdrowia przesunięcie terminu wdrożenia wymogów przewidzianych w projekcie rozporządzenia o kryteriach sanitarnych i fachowych, jakie muszą spełniać ZOZ-y. Wymaganiom tym trzeba będzie sprostać do końca 2015 roku. Wcześniej resort dawał na to czas do końca 2012 r.
Przypomnijmy, że ZPP postulował ustanowienie "godziny zero" w 2022 roku. Ministerstwo jednak nie przystało na aż tak odległe odroczenie, twierdząc, że wymogi w projekcie rozporządzenia zostały bardzo złagodzone i nie są już tak restrykcyjne, jak we wcześniejszych przepisach.

Ocenią pacjenci

W nowym projekcie nie ma m.in. wymogu opisywania w bardzo szczegółowy sposób wszystkich niezbędnych zmian budowlanych, jakie powinny przeprowadzić poszczególne rodzaje placówek ochrony zdrowia. Usunięto zapisy określające sposób wyliczania liczby urządzeń sanitarnych i konieczność zapewnienia pomieszczeń pomocniczych. Złagodzono wymagania wobec bloków operacyjnych, m.in. poprzez wykreślenie zaleceń dotyczących powierzchni minimalnej.
Jak twierdzi Piotr Warczyński, dyrektor departamentu organizacji ochrony zdrowia w Ministerstwie Zdrowia, funkcjonalność istniejących budynków szpitalnych oraz nowych obiektów i pomieszczeń będą oceniać jedynie pacjenci.
Przygotowanie nowego projektu rozporządzenia z łagodniejszymi kryteriami było koniecznością. Jak ocenia sam resort zdrowia, nawet 61% SPZOZ-ów, z powodów finansowych, nie byłoby w stanie dostosować swoich lokali i budynków do przepisowych wymogów. Spełnienie dotychczasowych kryteriów przez szpitale i przychodnie kosztowałoby nawet 14 mld zł. Co dziesiąty budynek szpitalny jest pod ochroną konserwatora zabytków, a 40% szpitali potrzebuje pilnych remontów i zakupu nowego sprzętu medycznego.
Resort zdrowia, łagodząc wymogi, nie od razu zdecydował się na zmianę daty, do której wszystkie ZOZ-y będę musiały spełnić nowe warunki - miały to zrobić do końca 2012 roku. 11 sierpnia, pod wpływem nacisków ze strony jednostek samorządu terytorialnego, ten termin został przesunięty o kolejne trzy lata. Czy takie odroczenie wystarczy?
Dostosowanie do obowiązujących wymagań tylko w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach ma kosztować minimum 80 mln zł. Andrzej Domański, wicedyrektor szpitala, przyznaje, że na razie placówka jest na etapie przygotowywania dokumentacji technicznej, na którą dostała 600 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH