Główny Inspektor Sanitarny odwołany

Premier Donald Tusk odwołał na wniosek ministra zdrowia Przemysława Bilińskiego ze stanowiska Głównego Inspektora Sanitarnego. Od 22 sierpnia br. obowiązki te będzie pełnił Marek Posobkiewicz - zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Powodem odwołania są nieprawidłowości wykryte podczas przeprowadzonej przez ministra zdrowia kontroli w Głównym Inspektoracie Sanitarnym - poinformował resort.

Według RMF FM, decyzja ma związek z dopalaczami.

Ile próbek przebadano

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło w kwietniu br. w GIS kontrolę dotyczącą wydatkowania środków na działania związane z wyeliminowaniem ze sprzedaży dopalaczy.

Rzecznik resortu zdrowia Agnieszka Gołąbek powiedziała wówczas, że kontrola dotyczy pieniędzy, które GIS otrzymał w 2010 r. na walkę z dopalaczami.

W październiku 2010 r., na podstawie generalnej decyzji GIS, wydanej na polecenie ówczesnej minister zdrowia Ewy Kopacz, sanepid w asyście policji zamknął w całej Polsce 1378 sklepów oferujących dopalacze. GIS otrzymał 9,8 mln zł na sfinansowanie działań związanych z wycofywaniem dopalaczy ze sprzedaży.

Na zlecenie GIS przebadano łącznie 8887 próbek substancji, które wchodziły w skład dopalaczy (Instytut Medycyny Pracy w Łodzi - 580 próbek; Instytut Sportu w Warszawie - 50; Narodowy Instytut Leków - 3794; Instytut Medycyny Wsi w Lublinie - 2094; Instytut Ekspertyz Sądowych - 211 próbek; Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego - 953; Centrum Badawczo- -Szkoleniowe PTK - 5; Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - 1200).

GIS poinformował, że otrzymane środki przeznaczył także na cykl szkoleń dla 500 pracowników, konferencję naukową, ekspertyzy prawne oraz uruchomienie infolinii dotyczącej dopalaczy.

- W latach 2011-2012 Główny Inspektorat Sanitarny nie otrzymał żadnych środków niezbędnych do wykazania przed Wojewódzkimi Sądami Administracyjnymi szkodliwego działania nowo wykrytych substancji na zdrowie ludzi - powiedział wówczas rzecznik GIS Jan Bondar. Zaznaczał też, że toczy się 40 postępowań przed sądami administracyjnymi.

Niekorzystny wyrok

W lutym br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił jedną z decyzji GIS w sprawie dopalaczy i zobowiązał go do wykazania, czemu są one groźne dla zdrowia. Wyrok WSA nie uchylił jednak generalnej decyzji GIS z 2010 r. o zamknięciu sklepów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH