Dr Maciej Krzanowski, senator I kadencji Senatu RP

W wypowiedziach osób radzących, jak zreformować polską ochronę zdrowia, szereg ważnych problemów nie pojawiło się wcale. Czy "szczyt" nie powinien się otworzyć na pomysły zainteresowanych, podobnie jak to zrobiła komisja posła Palikota gromadząca informacje o nonsensach w prawodawstwie gospodarczym? Sądząc, że tak, wpraszam się z własną garścią uwag.

Uwagi o "uszczelnianiu"

Uszczelnianie systemu jest procesem, a nie jednorazowym wysiłkiem. Zapewne część pieniędzy wydawanych w naszej ochronie zdrowia idzie na marne, szczególnie w zakresie wydatków na leki. Ale tego nie załatwi do końca i raz na zawsze rozbudowa RUM-u, powszechność karty magnetycznej ani inne zabiegi, choć podejmować je trzeba. Przecież my na zdrowie wydajemy znacznie mniej niż kraje o podobnym zakresie i zbliżonej jakości świadczonej opieki medycznej. I to, że system mimo to funkcjonuje, jest rezultatem niskich płac. Ale presja na znaczący ich wzrost nie minie, z jej zaspokajaniem nie da się poczekać, decydenci powinni to szybko zrozumieć.
W uszczelnianiu systemu istotną rolę może odegrać minister poprzez wdrożenie przepływu informacji istotnych dla szpitalnych menedżerów. To, ilu lekarzy czy pielęgniarek jest potrzebnych do wykonania określonych zadań i ile pieniędzy trzeba na to wydać, nie jest ujęte żadną normą. Ale dyrektorowi szpitala przydałaby się wiedza, jak to jest gdzie indziej. Jeśli ktoś potrafi wykonać podobne zadania określonymi siłami i środkami, to podobnie powinien ktoś inny.
Takie dane powinny być dostępne w MZ czy w Centrum Ekonomiki Ochrony Zdrowia, może w PZH? Możliwość porównania podobnych szpitali między sobą mają dziś urzędy marszałkowskie "zarządzające" większą liczbą szpitali niż przeciętny powiat i z tego punktu widzenia propozycja ich przeniesienia spod skrzydeł starostów do marszałków zasługuje na poparcie.
Koniecznie też trzeba przywrócić promesy na zabiegi, które nie są pilne.

Skąd wziąć pieniądze?

Propozycja znacznego wzrostu obowiązkowej składki ubezpieczeniowej (PiS) nie docenia doświadczeń większości krajów w tej kwestii. Nie ma takiej kwoty, której w sposób uzasadniony nie udałoby się na ochronę zdrowia wydać i dlatego wymyślane są różne ograniczenia popytu na świadczenia medyczne. Poza tym... naturalną konsekwencją wyższej składki obowiązkowej byłby niedobór środków na inne ważne potrzeby. Składki nie należy podwyższać!

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH