Gęste sito, dobre wyniki

Co piętnasta pracownia nie spełnia wymogów ośrodka koordynującego - wynika z przeprowadzonego w 2011 r. audytu klinicznego pracowni mammograficznych realizujących Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. To znacząca poprawa, ponieważ w 2007 roku wyniki audytu dyskwalifikowały aż co trzecią pracownię.

W 2008 roku wyniki audytu klinicznego pracowni mammograficznych były negatywne już dla co czwartej jednostki. Audyt za 2009 rok odzwierciedlał skok jakościowy: tylko co dwudziesta pracownia nie spełniała wymogów.

Więcej badań

W 2010 roku ośrodki oceniano wyjątkowo według innych zasad, być może dlatego co piętnasty wypadł negatywnie. Jak było podczas tegorocznego badania?

- Nie można w prosty sposób porównywać ze sobą wyników za lata 2010 i 2011. Po pierwsze zmieniły się przepisy: w najnowszym audycie został wymuszony udział wszystkich pracowni mammograficznych realizujących program wykrywania raka piersi - wyjaśnia dr Jerzy Giermek, kierownik działającego w Warszawie Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

- Po drugie zmieniły się zasady audytu: w poprzednim oceniano cztery komplety zdjęć, w obecnym powrócono do zasad z lat 2007-09, czyli oceny dwóch kompletów - dodaje specjalista.

Jego zdaniem, nieco łatwiej zestawić najnowsze dane na tle wszystkich dotychczasowych audytów prowadzonych od 2007 roku. Wyraźnie widać, że coraz więcej ośrodków spełnia kryteria obowiązujące w Unii Europejskiej, czyli zgodne z czwartą edycją "Europejskich wytycznych kontroli jakości badań przesiewowych i diagnostycznych w raku piersi", które powstały dzięki pomocy czołowych europejskich organizacji zajmujących się walką z rakiem.

- W początkowym okresie, gdy zaczynaliśmy badania przesiewowe, trafiały do nas kobiety, które nigdy nie robiły badań albo robiły je bardzo dawno. Wobec tego odsetek dużych guzów był wysoki - wyjaśnia kierownik COK-u.

Ale rosnąca wśród Polek świadomość potrzeby wykonywania mammografii sprawia, że coraz więcej z nich trafia na badanie z bardzo małymi zmianami.

- Tendencja ta z każdym rokiem staje się wyraźniejsza, stąd równie duża potrzeba doskonalenia jakości zdjęć, aby te zmiany w porę wykrywać - mówi dr Jerzy Giermek.

Zły wynik audytu to brak kontraktu

W najnowszym audycie, zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, po raz pierwszy przyjęto, że ośrodek, któremu nie uda się zdobyć odpowiedniej liczby punktów, nie będzie mógł kontraktować badań mammograficznych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH