Licencjackie studia na kierunku zdrowie publiczne wymagają modyfikacji.

Taki jest tytuł pracy o absolwentach i studentach kierunku zdrowie publiczne na Akademii Medycznej we Wrocławiu, zaprezentowanej w kwietniu br. podczas I Studenckiego Sympozjum Naukowego - Wrocławskie Dni Zdrowia Publicznego. Poniżej publikujemy jej fragmenty.
Badanie zostało przeprowadzone na grupie 33 absolwentów i 40 studentów trzeciego roku kierunku zdrowie publiczne na Wydziale Zdrowia Publicznego Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Badaniu poddaliśmy 19 absolwentów z rocznika 2006 (co stanowi 50% ogółu absolwentów w 2006 roku) oraz 14 absolwentów z rocznika 2007 (co stanowi 74% ogółu absolwentów w 2007 roku na kierunku zdrowie publiczne). 73% badanej grupy stanowiły kobiety, a 27% mężczyźni.

Także z ciekawości

Kluczowe znaczenie miały dla nas motywy, jakimi kierowali się dzisiejsi absolwenci, starając się o przyjęcie na studia na nowym wówczas kierunku zdrowie publiczne.
Blisko 45,5% ankietowanych uznało studia na kierunku zdrowie publiczne za ciekawe i przyszłościowe, dlatego też od dawna chcieli je podjąć. Spora grupa, bo aż 27% badanych, podała inne przyczyny, np. fakt niedostania się na inne studia na Akademii Medycznej (z perspektywy czasu respondent dodał, iż cieszy się, że tak potoczyły się jego losy), a wielu respondentów skłoniła czysta ciekawość nowo otwartym kierunkiem.
Kończąc studia w 2006 roku, 68% ankietowanych absolwentów podjęło studia magisterskie uzupełniające, a w 2007 roku zrobiło to 71,5% ankietowanych absolwentów z tego rocznika. W sumie 70% ankietowanych kontynuuje naukę na studiach magisterskich uzupełniających.
Największą popularnością wśród absolwentów cieszą się dwuletnie studia uzupełniające na kierunku zdrowie publiczne na Akademii Medycznej w Poznaniu (22% ankietowanych, którzy podjęli dalsze studia).
Chcąc sprawdzić, jak studia na kierunku zdrowie publiczne przygotowują do pracy w ochronie zdrowia, zapytaliśmy absolwentów na temat ich doświadczenia zawodowego w branży. Ponad 55% ankietowanych nigdy nie pracowało w sektorze ochrony zdrowia, 33,3% badanych robi to w trakcie studiów magisterskich uzupełniających, a ponad 12% absolwentów spełnia się w pracy w sektorze ochrony zdrowia bez kontynuowania nauki na studiach uzupełniających.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH